Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi

Halkbank BES

Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi zorunlu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı olan ve tümü ile gönüllülük esasına dayalı bir yatırım aracıdır. Özel emeklilik sistemi olarak da adlandırılan bu sistem ile birlikte bireyler emekliliğe hak kazandıkları andan itibaren ikinci bir emeklilik hakkı elde etmektedirler. Böylece her bir katılımcının aktif çalışma hayatı boyunca sürdürmüş olduğu yaşam standartlarını emeklilik döneminde de koruması sağlanmış olmaktadır.

Halkbank BES katılımcıların emeklilik dönemlerinde kullanabilmelerine yönelik bireysel tasarruflar için çeşitli seçenekler ve avantajlar sunmaktadır. Birikimler risk tercihleri doğrultusunda katılımcının seçtiği planlar dahilinde tercih edilen fonlara yönlendirilerek fon uzmanları tarafından yönetilmektedir.

Halkbank BES İşleyişi

Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi katkı payları ile birikimlerin toplanması, daha sonrasında değerlendirilmesi ve emekliliğe hak kazanılmasının ardından toplu ya da maaş şeklinde ödenmesi esasına dayanan bir sistemdir. BES hesabına yapılan bu ödemeler yani katkı payları katılımcıların seçtiği emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmektedir.

Katılımcının 10 yıl süre ile sistem içerisinde olması ve katkı paylarını düzenli olarak ödemiş olmasının ardından 56 yaşını doldurması halinde emekliliğe hak kazanmaktadır. Emeklilik hakkının kazanılması ile birikimler topla ya da belirli bir program dahilinde alınmaktadır. Ayrıca yıllık gelir sigortasının yaptırılması halinde ömür boyu ya da belirli sürelerde düzenli olarak ek maaş şeklinde alınabilmektedir.

2013 tarihi itibari ile yapılan değişiklikler ve yenilikler sayesinde BES katılımcıları için sistem işleyişine ayrıcalıklı avantajlar eklenmiştir. Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi için yatırılan her bir katkı payı üzerinden devlet %25 oranında katkı sağlamaktadır. Devletin sunmuş olduğu bu katkı payı ise Aylık Brüt Asgari Ücret üzerinden hesaplanarak bu ücretin %25’i kadardır.

Kimler Halkbank BES Devlet Katkısından Yararlanabilir?

Bireysel ya da bir gruba bağlı BES sözleşmesi için hesap açılışı yaparak katkı payı ödemeye başlayan her bir %25 oranındaki devlet katkısından yararlanabilmektedir. Belirlenen limit dahilinde devlet katkısından yararlanılabilmesi için katılımcıların BES hesapları altında bir alt hesap daha açılmakta ve düzenli olarak devlet katkısı bu hesaba yatırılmaktadır. Emekliliğe hak kazanılması ile birlikte katkı payı katılımcıya belirlenen program dahilinde verilmektedir.

Halk BES Devlet Katkısı Ne Kadar?

Her bir katılımcı adına ödenmiş olan katkı payının %25’i oranında ilgili yıla ait brüt asgari ücretin toplamı ile sınırlı olmak koşulu ile devlet katkısı hesaplanmaktadır. Devlet katkısı ilgili yıla ait asgari ücretin %25’ini geçemez.

2021 yılına ait brüt asgari ücret ve yıllık asgari ücret hesaplamalarına ait %25’lik devlet katkısı aşağıda yer almaktadır;

  • 2021 yılı Brüt Asgari Ücret: 2.943 TL
  • 2021 yılı toplam Brüt Asgari Ücret: 2.943 TL x 12 = 35.316 TL
  • 2021 yılı Devlet Katkısı: 35.316 TL x %25 = 8.829 TL

Ancak devlet katkısı limiti hesapları katılımcı bazında yapılmaktadır.

Halkbank BES Başvurusu

Dijital bankacılık sayesinde pek çok başvuru işleminin internet bankacılığı, mobil bankacılık ve online başvuru sekmelerinden yapılmasına olanak sunan Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi başvurusu için de internet bankacılığı üzerinden herhangi bir şubeye gitmeden işlem yapmaya olanak sunmaktadır. 0850 202 20 20 Türkiye Hayat ve Emeklilik A.Ş. iletişim merkezinden de detaylı bilgi almak mümkündür.

Halkbank BES ile ilgili bilgilerin tümüne bankanın web sayfası içerisindeki “BES” kategorisinden ulaşılabilir. Ayrıca bu kategori içerisinde Halk Plan, Çalışkan Ev Hanımları Planı, Gençliğin BES’i, Halk Premium Emeklilik Planı, Ayrıcalıklı Emeklilik Planı, Duru Plan, KOBİ-Esnaf Plan ve !8 Yaş Altı BES planları incelenerek katılmak istenen emeklilik sistemi planına başvuru yapmak ve dahil olmak mümkündür. Ayrıca BES hesaplama sekmesinden Emeklilik Gözetim Merkezi’ne yönlendirilerek katkı payına, yaşa, aylık gelir seviyesine, hedeflenen birikim tutarına ve varsa toplu ödenecek katkı payına göre birikim hesaplamaları ve katkı payı hesaplamaları yapılabilmektedir. Böylece uygun BES planları dahilinde katılımcı başvurusu yapılabilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.