KKB Skoru

KKB Skoru Nedir?

Günümüzde tüm kişi ve kurumların finansal ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara ve diğer finans kuruluşlarına başvurduklarını söylemek mümkündür. Ancak belirtmek gerekir ki bankalar yapılan her bir başvuruyu olumlu yanıtlamamaktadırlar. Bu olumsuz sonuçlar bir takım kriterlerin göz önünde bulundurulması nedeni ile oluşmaktadır. Bu nedenle özellikle başvuru öncesinde kişilerin finansal açıdan risk teşkil edip etmedikleri ile ilgili bilgi veren kredi notunu yani Kredi Kayıt Bürosu puanını sorgulaması önerilir.

Kredi Kayıt Bürosu bankalar tarafından ortak olarak kurulmuştur. Her bir tüketicinin bankalar ile yapmış olduğu tüm işlemler KKB’nin ortak havuzunda toplanmakta ve bu toplanan veriler ile bir puanlama skorajı yani KKB Skoru oluşturulmaktadır. Bu işlem sonrasında da kişilerin ve kurumların kredibilite puanları elde edilmektedir. Bu nedenle unutulmamalıdır ki KKB puanı yalnızca bir banka ile olan değil tüm finansal çalışmaların verileri ile oluşturulmuş bir puanlamadır.

KKB Skoru Neyi İfade Eder?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) puanı tüm kişi ve kurumların finansal açıdan yapmış olduğu tüm işlemler sonucu oluşturulmuş bir puanlamadır. Bu puanlama içerisinde tüm krediler, kartlar, mevcut borç durumları ve ödeme alışkanlıklarına ait tüm bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda KKB’nin oluşturmuş olduğu bir hesaplama yöntemi ile kişilerin ve kurumların KKB skorları oluşturulmakta ve risk durumları derecelendirilmektedir. Bu nedenle her bir tüketicinin KKB puanı nedir sorusuna yanıt bulmasının ardından kendi KKB skorlarına yani risk durumlarına ilişkin detaylara hakim olması gerekmektedir.

Olumsuz yanıtlanan kredi ve kart başvurularının en önemli ilk nedeni kredi notu yani KKB Skoru olduğunu ifade edebiliriz. Bu puan bankalar tarafından referans olarak ele alınmaktadır. Kişilerin ve kurumların geçmiş dönemlere ait tüm ödeme alışkanlıklarını ve özellikle risk profilleri hakkında bir ön fikir vermesi nedeni ile bankalar tarafından başvurular esnasında ön eleme amacı ile dikkate alınmaktadır.

KKB Skoru yüksek olan tüketiciler ön eleme aşamasından olumlu yanıt alarak diğer kriterlerin sağlanması amacı ile bir sonraki işlemlere geçmektedirler. Ancak kredi notu düşük olan tüketicilerin başvuruları geri ödemeler hususunda risk teşkil etmesi nedeni ile ilk aşamada olumsuz yanıt almaktadır.

KKB Skoru Nasıl Yükseltilir?

KKB Skoru hesaplanmasına ait detaylar ve yükseltilmesine ilişkin tüm teknikler kredi notu kategorisi altında detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Burada ifade edilen yöntemler ve teknikler ile her bir tüketici finansal yaşamı önemli ölçüde etkilen KKB Skoru puantajına ait detaylara hakim bir şekilde çalışmalarını sürdürebilir ve özellikle acil nakit ihtiyaçları karşısında herhangi bir engele takılmadan bankalar ile çalışmalarını devam ettirebilir.

Ancak unutulmamalıdır ki günümüzde faaliyet göstermekte olan her bir bankanın çalışma politikaları gereği ele almış olduğu kriterler birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Yüksek kredi notuna sahip olmak her koşulda talep edilen ürünlerden ve hizmetlerden yararlanmak anlamını taşımamaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.