Garanti BBVA Bireysel Emeklilik Sistemi

Garanti BBVA BES

2001 yılı itibari ile özel bir emeklilik sistemi olarak uygulamaya geçirilen Bireysel Emeklilik Sistemi bireylerin çalışma hayatı içerisindeyken birikim yapabilmelerini amaçlamaktadır. Emekliliğe hak kazanılması ile birlikte emeklilik döneminde harcanabilecek bir yatırımı hedefleyen bu uygulama Garanti BBVA Bireysel Emeklilik Sistemi ile de bireylerin yatırım yapmalarına olanak sunulmaktadır.

Bireylerin bugünkü yaşam standartlarının devam ettirilmesini hedefleyen BES ile her ay düzenli olarak gelirin belirli bir kısmını yatırmak ve  bireysel emeklilik için ayrılan bu birikim ile daha rahat bir emeklilik dönemi elde edilebilmektedir.

Garanti BBVA BES Özellikleri

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik Sistemi ile meslek, gelir durumu, çalışma koşulları gibi prosedürlere takılmadan birikimlerin rahatlıkla yapılmasına olanak sunmaktadır. BES özellikleri ve avantajları ile emeklilik için bir yatırım aracı kullanılmasına yardımcı olmaktadır.

Garanti BBVA BES diğer yatırım araçlarında bulunmayan devlet katkısından yararlanmak için iyi bir birikim aracıdır. Sistem içerisine yapılan ödemeler üzerinden %25 oranında devlet katkısı alınmaktadır. Bir katılımcıya ödenebilecek devlet katkısı ise %25’ ile sınırlı olup; 2021 yılı için bu tutar 10.732,50 TL’dir.

Garanti Bankası BES ödemeleri bireylerin bütçelerine uygun oluşturulmaktadır. Her birey bütçesine uygun ödeme tutarını yani katkı payını kendi belirleyebilmektedir. Bununla birlikte ödeme periyotları yine katılımcı tarafından belirlenerek 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak ödeme planı oluşturabilmektedir.

BES avantajları içerisinde katılımcılara kolaylık sağlayan en önemli avantaj ise ödeme performanslarıdır. Katılımcılar diledikleri zaman ödemelerine ara verebilmektedirler. Daha sonrasında ise tekrar ödemelerine devam edebilme avantajına sahiptirler.

Garanti BES içerisindeki tüm faaliyetler devlet tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlar tarafından sürekli olarak denetim ve kontrol altında tutulmaktadır. Böylece yapılan ödemeler bireylerin tercih ettiği emeklilik fonları alınarak ve bu fonlar bireysel emeklilik hesaplarına aktarılarak değerlendirilmektedir.

18 yaşını doldurmuş her birey Garanti BBVA Bireysel Emeklilik Sistemi için başvuruda bulunabilmekte ve BES yaptırabilmektedir.

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik Başvurusu

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik Sistemi başvuru işlemi için bankanın internet sitesi içerisindeki “Emeklilik Planı” arasından seçim yaparak şubeye gitmeden pratik plan için sözleşmeyi anında oluşturmak mümkündür. Pratik planın oluşturulmasının ardından sisteme kolaylıkla katılmak mümkündür.

Garanti Bankası internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları içerisinde mobil başvuru bölümünden “Hemen Katıl” butonu tıklanarak ad soyad, T.C. kimlik numarası, telefon numarası, aylık tutar bilgilerinin girilmesi ile birlikte başvuru formu direkt olarak banka sistemine düşmektedir. Sistem tarafından Garanti BES fon koçları tarafından bireylere fonlar hakkında bilgi verilerek birikimlerin nasıl büyütüleceği hakkında detaylı bilgiler aktarılmaktadır.

Online başvuru avantajlarının yanı sıra Garanti BBVA birikimlerin istenilen zaman istenilen yerden giriş yapılarak takip edilebilmesine olanak sunmaktadır. Garanti BBVA Emeklilik İnternet ya da Mobil Bankacılık kanallarından veya e-devlet sorgulama platformu üzerinden takip edilebilmektedir. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.