KOSGEB HalkBank Esnaf Kredisi

KOSGEB HalkBank Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı adı altında verilen KOSGEB HalkBank Esnaf Kredisi, bir KOSGEB – Halkbank İşbirliği Protokolü’dür. HalkBank ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan bu finansman destek programı KOBİ’lere uygun koşullarda finansal desteklerin temin edilerek tüm finansman sorunların çözümlenmesi, üretilmesi, kalite ve standartların arttırılması, istihdamın yaratılması ve uluslararası düzeyde rekabet edebilmelerinin sağlanması amacı ile verilmektedir.

Kimler Sıfır Faizli Esnaf Kredisi Alabilir?

KOSGEB HalkBank Esnaf Kredisi KOSGEB’de kayıtlı ve aktif olan, KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olan, KOSGEB’in sunmuş olduğu desteklerden yasakları bulunmayan ve protokolde belirtilen aşağıdaki işletme türleri sıfır faizli esnaf kredisinden yararlanabilmektedir.

  • Girişimci İşletmeler; KOSGEB destekleri ile işini kurmuş olan aktif işletmeler
  • Stratajik ve öncelikli sökterlerdeki işletmeler; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan Teknoloji odaklı Sanayi Hamlesi Programı’ndan yararlanmış işletmeler ve bu işletmelerden ürün alan işletmeler protokolde belirtilen esnaflardır.

KOSGEB HalkBank Esnaf Kredisi Özellikleri

KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları finansmana erişmeleri için kolaylık sunmak amacı ile sunulan KOSGEB HalkBank Esnaf Kredisi işletmelerin ihtiyaç duyduğu kısa, orta, uzun vadelere sahip kredi ihtiyaçlarının giderilmesi için HalkBank kredi değerlendirme ve tahsis politikaları doğrultusunda düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler ve değerlendirmeler sonrasında KOBİ’lere avantajlar sağlanmıştır. Bu protokol kapsamında sunulan avantajlar aşağıda yer almaktadır.

KOBİ Finansman Destek Kredisi

Bu kredi türü 60 ay yani 5 yıl vade süresine sahiptir. İlk defa uygulanacak olan 60 ay vadeli KOSGEB HalkBank Esnaf Kredisi işletmelerin nakit akışları ve mali bünyeleri baz alınarak 3 ayda 1 ödemeli ya da taksit ertelemeli olarak verilmektedir. Ayrıca ödemesiz dönemli olarak da özel ödeme seçenekleri ile de sunulabilecektir.

İhracatçı KOBİ’ler için Destek Kredileri

Döviz ve TL cinsinden verilen İhracat Kredisi seçeneği aylık eşit taksitli, dönemsel taksitli seçenek ile sunulan finansmandır. Bu kredi türünde firmaların yabancı pazarlarda yer edinmelerini sağlamak amacı ile talep etmeleri halinde 6 ay ücretsiz İngilizce eğitimi desteği de sunulmaktadır.

KOBİ Enerji Verimliliği Kredisi

Enerji verimliliğine yatırım yapmış olan işletmelere özel sunulan kredidir. 2 yıl ödemesiz ve 7 yıla kadar vadesiz olarak sunulan bu krediler USD, EUR ve TL cinsinden kullanılabilecektir. Aylık eşit taksitler halinde 3 ya da 6 ayda bir dönemsel olarak geri ödemeleri yapılabilecektir.

ArGe ve İnovasyon Kredisi

KOSGEB HalkBank Esnaf Kredisi içerisinde sunulan bu finansman desteği yenilikçi firma kredisi, teknoloji, ArGe ve İnovasyon kredisi seçeneklerine sahiptir. 5 yıla kadar vade süreli 2 yıla kadar ödemesiz seçeneklere sahiptir. Ayrıca işletme kredisi seçeneklerinde 6 aya kadar ödemesiz dönem ile birlikte 4 yıl vade seçeneğine sahiptir.

KOSGEB HalkBank Esnaf Kredisi Vade Süresi

Yukarıda da ifade edildiği gibi hedef kitledeki işletmelerin kullanacak olduğu krediler, vade süreleri ve kredi üst limitleri ayrıştırılmıştır. Bu başlıklar altında kullanılacak kredilerin vade süreleri ve kredi limitleri ise birbirinden farklıdır. İşletme kredilerinde 12 ve 18 ay vade süresi mevcut olup; girişimci işletmeler için azami kredi üst limiti 50.000 TL’dir. Girişimci işletme sahiplerinin engelli, genç, kadın, birinci derecede şehit yakını ya da gazi olması halinde kredi üst limiti 70.000 TL’dir. Makine Teçhizat Kredileri ise 12, 18, 24, 30 ve 36 ay vade seçenekleri ile sunulmaktadır. Stratejik ve Öncelikli Sektörlerdeki İşletmeler için sunulan kredi üst limiti ise 500.000 TL’dir.

KOSGEB HalkBank Esnaf Kredisi Destek Puanları

KOSGEB HalkBank Esnaf Kredisi yıllık faiz oranlarına uygulanacak olan destek puanları ise girişimci işletmeler için 10 puan, stratejik ve öncelikli sektörlerdeki işletmeler için ise 12 puandır.

Bu kredi desteğinden yararlanmak için ilk olarak KOSGEB veri tabanında kayıtlı olunması ve kayıtlı firmaların da bilgilerinin güncellenmiş olması istenmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.