PTT Kart

PTT Kart Nedir?

Son dönemde diğer banka kartlarına alternatif olarak tercih edilen ve kullanımı yaygınlaşan PTT Kart pandemi sürecinde sosyal yardım paketlerinin birinci fazının da tamamlanması ile birlikte oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulamada olan desteklerin PTT kanalı ile yapılmış olması Ptt nakit kartı başvuruları ve kart detayları hakkında merak edilen soruları da beraberinde getirmektedir.

PTTkart PTT diğer özel ya da kamu bankalarının müşterilerine sunmuş olduğu bankamatik kartları ile aynıdır. Şirket bünyesinde olan gerçek kişi posta çeki hesap sahiplerinin açtırmış oldukları hesaplarındaki tutarları bankaların ATM’lerinden nakit çekim yapabilmeleri ya da yurtiçi veya yurtdışı alışverişlerinde nakit olarak kullanabilmesine olanak sunan bir banka kartıdır. Bununla birlikte anlaşmalı kurum ödemeleri, fatura ödeme, para transferi gibi diğer bankacılık işlemlerinin yapılmasına da olanak sunan bir ödeme aracıdır.

PTT Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir banka kartına sahip olabilmek için o bankada vadeli/vadesiz banka hesabı açılması gerekmektedir. Aynı işlem prosedürüne sahip olan PTT Kart için de kart sahibi olunabilmesi için PTT’nin en yakın şubesine ziyaret edilerek kimlik beyanında bulunulması gerekmektedir. daha sonrasında Posta Çeki Hesabı açılış işlemi başlatılmaktadır.

PTT Kart Özellikleri Nelerdir?

PTT Kart ile banka ATM’leri üzerinden kolayca nakit çekim işlemi yapılabilmektedir. Bununla birlikte alışverişler esnasında nakit yerine kullanılabilen ayrıcalıklara sahiptir. Kart numarası kullanılarak ya da online hizmetler yardımı ile fatura ödeme, para transferi gibi işlemlerin yapılmasına da olanak sunmaktadır. Ayrıca PTTkart aracılığı ile internet üzerinden 3D secure uygulaması sayesinde online olarak alışveriş yapılabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra emekli müşteriler emekli maaşlarını ptt nakit kart ile alabilmektedirler. Ayrıca PTTkart projesi kapsamında esnaf müşterilere özel Esnaf PTTkart, Memursen müşterilerine özel Motifkart, üniversite öğrencisi olan genç müşterilerine ise Kampüs PTTkart isimli ayrıcalıklı nakit kart avantajları sunulmaktadır.

PTT Kart Ücreti

PTT Kart başvurusu esnasında posta çeki hesabı açılışına ilişkin herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bununla birlikte diğer bankalarda olan kart aidatı veya işlem ücreti gibi masrafları da bulunmamaktadır.

Ön Yüklemeli PTT Kart Nedir?

PTTkart kuruluşu amacı ile hak sahiplerinin adına tanımlı olan kartlardır. Bu kartlar sosyal yardım ödemesi alan kişilerin adına tanımlıdır. Bu ön yüklemeli kartlar aracılığı ile sosyal yardım ödemesi alan kişiler yardım ödemelerini ptt matiklerde sıra beklemeden çekebilmektedir. Ayrıca diğer bankaların ATM’lerini kullanarak da nakit çekim işlemlerini yapabilmektedirler. Nakit çekimin yanı sıra banka kartlarında olduğu gibi alışverişlerde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ön yüklemeli PTTkart kullanıcılarından ya da hak sahiplerinden herhangi bir işlem ücreti, kart aidatı, güven akçesi gibi kesintiler ya da masraflar alınmamaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.