İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

İhtiyaç Kredisi Başvuru Evrakları

İhtiyaç kredisi, günümüzde en sık kullanılan kredi türüdür. Tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilen ihtiyaç kredisi türü bankaların çalışma politikaları çerçevesinde farklılık göstermektedir. İhtiyaç kredisi faiz oranları, vade süresi, kredi üst limiti ve kredi kullanım koşulları her bir bankada farklılık gösterebildiği gibi İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler de değişebilmektedir.

Herhangi bir finansal problem anında bankaların tüketicilerin nakit ihtiyaçlarını gidermek için sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi finansmanları incelenmektedir. Sağlıktan alışverişe düğünden yatırıma kadar pek çok finansman ihtiyacında tercih edilen bu kredi ürünü kredi kartı borcu ve diğer banka kredilerinin kapatılması için de kullanılabilmektedir. Bu nedenle borç kapatma kredisi, düğün kredisi ve tatil kredisi gibi dönemsel olarak hazırlanan ihtiyaç kredisi kampanyaları bulunmakta ve bu kredi başvurularında da kredi kullanım amacına göre başvuru koşulları değişmektedir.

İhtiyaç kredisi başvurusu esnasında acil nakit ihtiyacının nedenine göre işlem yapılırken bankalar bir takım koşullar ve belgeler talep etmektedirler. Genel olarak kredi kullanım evrakları her bankada aynı olmakla birlikte bazı durumlarda kredi notu, aylık gelir düzeyi, mevcut borç durumu, kredi limiti ve vadesi değerlendirildiğinde bankalar tarafından ek belge, kefil ya da teminat istenebilmektedir. Bu bilgilerin ve belgelerin beyan edilmesi ile birlikte kredi başvuru süreci tamamlanmış olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Gerekli Belgeler

İhtiyaç kredisi ürünlerine bireysel ya da kurumsal olarak başvuru yapılabilmektedir. Her iki müşteriler için de bankalara iletilmesi gereken evraklar bulunmaktadır. Ancak İhtiyaç Kredisi için Gerekli Belgeler bireysel müşteriler ve kurumsal müşteriler olarak farklılık göstermektedir. Bireysel ihtiyaç kredisi başvurularında bankaların talep ettiği evraklar aşağıda yer almaktadır. 

 • T.C uyruklu tüketiciler için nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport
 • Yabancı uyruklu tüketiciler için pasaport ve oturma izin belgesi 
 • Çalışma durumuna göre ücretli çalışanlar için son aya ait maaş bordrosu aslı ya da firma imza sirkülerinin bulunduğu maaş yazısı
 • Çalışma durumuna göre özel sektör çalışanları için SGK dökümü
 • T.C uyruklu tüketiciler için ikametgâh belgesi (ikametgâh belgesi yerine kişi adına düzenlenmiş herhangi bir fatura kabul edilmektedir)
 • Yabancı uyruklu tüketiciler için başvuru sahibinin adına düzenlenmiş son 3 aya ait ikametgah ya da yine kişi adına düzenlenmiş herhangi bir fatura
 • Emekli tüketiciler için ilgili Sosyal Güvenli Kurumu tarafından düzenlenmiş olan kimlik belgesi
 • Emekli tüketiciler için aylık gelirini belgeleyen (emekil maaşı) banka hesap hareketlerinin kaşe ve imzalı asılları ya da SGK’nın web adresinden alınan emekli aylığı bildirgesi çıktısı

Kurumsal İhtiyaç Kredisi için Gerekli Belgeler ise ise aşağıda yer almaktadır. Kurumsal başvurularda;

 • Ortaklardan en az birinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 •  Son yıla ait noter imzalı şirketin imza sirküleri
 •  Son yıla ait vergi levhası 
 • Ticaret gazetesi
 • Faaliyet belgesi
 • “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik” hükümleri gereğince belirtilen esaslara göre son iki yıla ait temin edilmiş bilanço ve gelir tabloları ile birlikte son dönem detay mizanları

Yukarıda yer alan İhtiyaç Kredisi için Gerekli Belgeler genellikle tüm kamu ve özel bankalar tarafından beyan edilmesi istenen evraklar arasındadır. Başvuru yapılan banka, ihtiyaç kredisi çekmek isteyen şahıs veya kurumdan gerekli gördüğü takdirde başka belgeler de talep edebilmektedir. Hatta kurumsal ihtiyaç kredisi başvurularında kefil istenebilir. Bu tamamen bankanın çalışma politikası ile ilgilidir. 

Kredibilite skoru düşük olan kişi ve kurumlardan tahsis edilen kredinin geri ödemelerini garanti altına alabilmek için ek belgeler, teminat ya da kefil talep edilebilmektedir. Bu bilgilerin ve belgelerin beyan edilmemesi halinde kredi başvurusu olumsuz yanıtlanabilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.