Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Ziraat Bankası Online BES

Güvenli bir tasarruf ve yatırım aracı olan Bireysel Emeklilik Sistemi, bir birikim hesabıdır. Bireylerin emeklilikleri ile birlikte ekonomik açıdan daha konforlu bir süreç yaşamalarına ve ek gelir elde etmelerine yarayan bu emeklilik sistem, ülke genelinde hizmet vermekte olan pek çok özel ve kamu bankaları aracılığı ile her yaştan bireylerin ve kişilerin yatırım yapmalarına olanak sunmaktadır.

Devlet bankalarından biri olan Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi ile yatırım tercihlerine göre faizli ya da faizsiz fon alternatifleri sunmaktadır. Fon seçeneklerine göre planlamaların yapılmasını sağlayan BES sistemine dahil olabilmek ise oldukça kolaydır.

Ziraat Bankası Online BES Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireylerin emeklilik dönemlerinde ek gelir sağlaması amacı ile geliştirilmiş olan özel tasarruf ve yatırım sistemi BES başvuruları tek bir tık ile online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Ziraat Bankası müşterileri ya da müşterisi olmayanlar bankanın web adresi içerisinde bulunan “Bireysel Emeklilik” ürün ve hizmetleri içerisinden “Hemen Al” butonunu tıklayarak başvuru yapabilmektedirler. 

Başvuru esnasında “Hemen Al” butonuna tıklandığında Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi için Türkiye Hayat Emeklilik başvuru ekranı açılmaktadır. Bu ekran üzerinden katılımcı bilgileri, adres bilgileri, fon bilgileri, katı payı bilgileri ve ödeme bilgileri girilerek başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Türkiye Hayat Emeklilik üzerinden yapılan başvuru esnasında sayfa içerisinden BES planına ilişkin detaylar görüntülenebilmektedir.

Ziraat Bankası BES Özellikleri

Online BES ya da Dijital BES olarak kampanyasını duyurmuş olan Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi herhangi bir şubeye gitmeden işlem yapılmasına olanak sunmaktadır. Bu avantaj ve başvuru seçeneğinin yanı sıra planların aylık asgari katkı payı tutarı ise 150 TL olarak belirlenmiştir.

Başvuru işlemi esnasında peşin giriş aidatı alınmamakta ve çıkış yapıldığında ertelemeli giriş aidatı belirli koşullarda yapılmaktadır. Sistem içerisinde 5 yılını dordurmayan kişilerde 5 yıllık süre içerisinde yapılabilecek toplam kesintiler üst limitten hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalarda ayrılma tarihine kadar yapılmış olan giriş aidatları ve yönetim gider kesintileri düşülmektedir. Kesintilerin üst limiti hesaplanırken de her yıl için asgari ücretin brütü üzerinden %8,5’lik kısmına tekabül eden tutar dikkate alınmaktadır.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi özellikleri içerisinde dikkat çeken bir diğer özellik ise devlet katkısıdır. Emeklilik hesabına yatırılan katkı paylarının %25’ine karşılık gelen miktar, devlet tarafından kişinin adına açılmış olan alt hesaba aktarılmaktadır. Düzenli olarak devlet katkısı olarak yatırılan bu tutar ilgili yıla ait olan brüt asgari ücretin %25’i ile sınırlı olmaktadır.

Ziraat Bankası online BES için ödemeler kredi kartı ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra faizsiz ve faizli fon alternatifleri sunulmaktadır. Fon değişiklik hakkı ise yılda 6’dır. Ödeme periyotları ise 1,3,6 aylık ya da yıllık şeklindedir. Peşin giriş aidatı ödemeden ve yönetim gider kesintisi olmadan sisteme dahil olmayı sağlamaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.