Akbank Birebir Bankacılık

Akbank Bireysel Bankacılık

Türkiye’nin en önemli bankaları arasında yer alan Akbank, sunduğu avantajlı ürünleri ve yüksek hizmet kalitesi neticesinde büyük beğeni topluyor. Bir süre önce hayata geçirilen Akbank birebir bankacılık hizmeti, müşteri desteğine verilen önemin ne denli olduğunu gözler önüne seriyor. Çeşitli bankacılık faaliyetlerine başvururken en iyi desteği almanızı sağlayan hizmet, sadece bununla sınırlı kalmıyor. Aynı şekilde hizmeti aldıktan sonra da destek sunan birebir bankacılık servisi, böylelikle tüm aşamalarda yanınızda oluyor. Yeni bir iş yeri açmak istediğiniz takdirde birebir bankacılık hizmetine danışabileceğiniz gibi iş yerini açtıktan sonra da bu yolculukta yanınızdan müşteri desteği eksik olmuyor. Özel olarak tasarlanan ve büyük beğeni toplayan hizmet, profesyonel desteğe sürekli olarak başvurmanızı kolaylaştırıyor.

Çocuğunuz adına yeni bir hesap açtırmak istediğinizde veya onun eğitim masraflarını ekonomik bir biçimde çözmeyi arzuladığınızda bireysel müşteri temsilcisi ile görüşebilir, en uygun çözüm yollarını keşfedebilirsiniz. Üstelik çocuğunuz büyüyene kadarki geçen sürede birebir bankacılık hizmetini kullanarak hesabın tüm kontrollerini yapmanız kolaylaşıyor. Müşteri memnuniyeti açısından dahi önem teşkil eden hizmet, ayrıca bankanın sunduğu avantajlardan faydalanmayı kolaylaştırıyor. Haberiniz olmayan yeni bir kampanya adına bilgi alabilir, hesabınızın kontrolünü temsilciniz ile birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu esnada çeşitli öneriler alabilir, kendinize yeni bir yol haritası çizebilirsiniz. Detaylı bilgi sahibi olmak istediğiniz konularda hızlı destek almanız, özellikle sınırlı süreli tekliflerde büyük oranda işinize yarıyor.

Akbank Birebir Bankacılık ile Hızlı Destek

Günümüz bankacılık sistemlerinde telefon ve online olmak üzere farklı kanallardan müşteri desteği sunuluyor. Aynı şekilde bu kanallar üzerinden para gönderme, fatura ödeme, bakiye sorgulama ve kredi başvurusu hatta kredi kartı başvurusu gibi işlemler yapılabiliyor. Üstelik teknik destek almak dahi mümkün hale geliyor. Akbank birebir bankacılık hizmetinde ise müşteri desteği telefon veya online olmaktan çıkıyor, yüz yüze iletişime dönüşüyor.

Şubeye gitmeniz halinde veya belirtilen tarih aralığında müşteri desteğine başvurabilir, hızlıca teknik destek alabilirsiniz. Birebir bankacılık hizmetinde sadece merak ettiğiniz konularda bilgilenmeniz sağlanmakla kalmıyor aynı zamanda başvuru işlemleri de tamamlanabiliyor. Yani herhangi bir ürün veya hizmet için başvuru yapmak istediğinizde bunu belirtmeniz yeterli. Zaman kaybı olmaksızın o hizmetten veya üründen yararlanmanız mümkün hale geliyor.

Zaman Kaybı Ortadan Kalkıyor

Yaşadığınız herhangi bir problemde veya bilgi alma durumunda müşteri temsilcisine bağlanmanız bazen uzun sürebiliyor. Diğer müşterilerin de destek için başvurduğu durumlarda yoğunluğa göre bekleme süresi oluşması oldukça normal. Ancak Akbank birebir bankacılık desteği ile zaman kaybı sorunu büyük ölçüde aşılıyor.
Güler yüzlü ve sıcak bir karşılama neticesinde sizi dinleyen temsilci, yaşadığınız sorunu veya almak istediğiniz bilgiyi anlayarak gerekli işlemi sunmayı başarıyor. Pratik bir deneyim oluşturan hizmet, tüm kullanıcıların eşsiz bir kalitede bankacılık desteği almasını mümkün hale getiriyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.