Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi

Kuveyt Türk BES

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi ile emeklilik dönemi için faizsiz birikim yapma imkanı sunmaktadır. Mevcut ve zorunlu sosyal güvenlik sistemine ilave olarak bireylerin emekliliğe hak kazandığı dönemden sonra ek gelir elde etmesine olanak sunan bu tasarruf sistemi gönüllü katılım esasıyla çalışan bir sistem olmakla birlikte; devlet katkısı ile de desteklenerek aktif çalışma hayatındaki ekonomik ve finansal rahatlığın emeklilik döneminde de sürdürülmesine yardımcı olmaktadır.

Kuveyt Türk BES ile bireylerin hayat standartlarını emekliliğe hak kazandıkları dönemlerde de rahat sürdürmeleri için birikim yapmalarını sağlarken bu birikimlerin devlet katkısı ile desteklenerek emeklilik hesabına aktarılmasına aracılık etmektedir.

Kuveyt Türk BES Devlet Katkısı Ne Kadar?

Kişilerin düzenli birikim yapmalarını sağlayan Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi devlet katkısı ile %25 oranında desteklenmektedir. Katılımcılar tarafından ödenen katkı paylarının %25 oranı banka tarafından açılan hesaba aktarılmaktadır.

BES katılımcılarının bir takvim yılı içerisinde alacakları katkı payı tutarları ilgili yılın brüt asgari ücret tutarının %25’ini geçmemektedir. Limit hesabı ise katılımcı bazında yapılmaktadır. Katılımcının hesaba yatırmış olduğu katkı payı oranındaki devlet katkısı 3 yıl boyunca alınamamaktadır. 3 yılın bitimi ile %15’i, 6 yılın bitimi ile %35’i, 10 yılın bitimi ile de %60’ı alınabilmektedir. Devlet katkısının tümü ise emekliliğe hak kazandıktan sonra alınmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra devlet katkısında yapılan düzenlemeler sonrasında devlete vergi ödemeyen çalışmayan kimseler ve ev hanımları da devlet katkısından yararlanabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Emekliliğe Hak Kazanma

18 yaşını doldurmuş çalışan ya da çalışmayan genç ve erişkin herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilmektedir. Yasal prosedürleri bulunmayan ve her bireyin dahil olabilmesine olanak sunulan bu sistemde en az 10 yıl kalınması ve 56 yaşının doldurulması ile emekliliğe hak kazanılmakta; devlet katkısı ile birlikte bireysel emeklilik yatırımı kullanılabilmektedir.

Kuveyt Türk BES Başvurusu

Sigortacılıkta yenilikçi ve faizsiz bireysel emeklilik anlayışı ile hizmet veren Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi için başvuruları banka şubeleri, internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kabul ederken; Kuveyt Türk Mobil üzerinden görüntülü görüşme ile de katılımcıların müşterisi olmasına yardımcı olanak tanımaktadır.

Modern ve teknolojik yatırımların tümünü müşteri odaklı hizmet anlayışı ile tüketicilere ve tüm banka müşterilerine sunan Kuveyt Türk BES başvurusu için bankanın internet bankacılığı üzerinden Bireysel / Sigorta & Emeklilik/ Emeklilik sekmeleri içerisinden Bireysel Emeklilik alanı incelenerek başvuru yapmak mümkündür. Aynı sayfa içerisinden Katılım Emeklilik ile ilgili merak edilenleri ve muhtemel birikimlere ilişkin hesaplamalara erişmek mümkündür.

Başvuru ekranı içerisinde hesaplı emeklilik planı,y özel emeklilik planı ve güzel emeklilik planı incelenerek katkı payı ödemeleri ve ödeme periyotlar doğrultusunda başvuruları gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca katılım emeklilik planında başlangıç evresinde katılımcılardan giriş aidatı alınmamaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.