TEB Bireysel Emeklilik Sistemi

Türk Ekonomi Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Güvenli bir yatırım ve tasarruf aracı olan Bireysel Emeklilik Sistemi, genç ve yetişkin tüm herkesin hayat standartlarını emeklilik döneminde de sürdürmesini hedefleyen bir sistemdir. Birikimleri emeklilik yatırım fonları ile değerlendirmeye olanak sunan BES, Türk Ekonomi Bankası tarafından da katılımcılara sunulmaktadır.

TEB Bireysel Emeklilik Sistemi, katılımcıların yaptığı birikimler ile rahat bir emeklilik dönemi geçirilmesine yardımcı olurken aynı anda yatırımlar hususunda bireylere pek çok avantaj sağlamaktadır.

Akif çalışma hayatı boyunca yapılan tasarrufların uzun vadeli yatırıma çevrilerek emeklilik döneminde gelir durumunu ve yaşam standartlarını korumayı sağlayan özel emeklilik sistemi, devlet katkısı ile desteklenmektedir.

Emeklilik döneminde sosyal güvenlik sistemlerine dahil olan bireyler emeklilik dönemlerinde ikinci maaş ile emekliliğe hak kazanılması sonrasında daha konforlu bir yaşam elde etmek mümkündür. Ayrıca devlet denetiminde işleyen bu sistem ile devlet katkısından da yararlanarak emekliliği güvence altına almak oldukça kolaydır.

TEB Bireysel Emeklilik Sistemi gönüllü katılım esasına dayalı işleyen bir sistemdir. Sisteme katılan her bir katılımcı finansal danışmanlar ile birlikte ihtiyaç duyacakları birikim tutarlarını belirleyerek bugünden yatırım ve tasarruf yapmaya başlamaktadır.

TEB Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı

Emeklilik döneminde aktif çalışma hayatında olduğu gibi özel ve ayrıcalıklı bir yaşam standardına sahip olmaya olanak sunan TEB Bireysel Emeklilik Sistemi yenilenen planlamaları, esnekliği, birikim teşvikleri, güvenilirliği ve şeffaflığı ile katılımcılara ayrıcalıklı avantajlar sunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra TEB bireysel emeklilik sistemindeki devlet katkısı ile de katılımcılar en büyük avantajı da elde etmiş olmaktadırlar.

Türk Ekonomi Bankası BES devlet katkısı bu sistem içerisindeki en büyük avantajdır. Bireysel Emeklilik Sistemi içerisine giren katılımcılar azami olarak %25 oranında katkı payı elde etmektedirler. Devlet katkısı tutarları ise ilgili takvim yılı için belirlenmiş olan yıllık toplam brüt asgari ücretin %25’i şeklinde hesaplanmaktadır.

Katılımcıların ödemiş olduğu her katkı payının %25’i kadar ek bir miktar devlet katkısı adı altında emeklilik sözleşmesine bağlı açılan ayrı bir hesap içerisinde takip edilmektedir. Daha sonrasında ise yatırıma yönlendirilmektedir. Devlet katkısından yararlanmak için ise vergi mükellefi olmaya gerek yoktur. Katkı payı ödeyen tüm katılımcılar devlet katkısından faydalanabilmektedir.

TEB Bireysel Emeklilik Başvurusu

TEB Bireysel Emeklilik Sistemi başvurusu işlemi için 18 yaşını doldurmak yeterlidir. 18 yaşını doldurmuş olan kişiler başvuru yapabileceği gibi 18 yaşından büyük çocuklara, yakınlara veya kişi kendi adına birden fazla TEB BES sözleşmesi yapabilmektedir.

Türk Ekonomi Bankası BES sözleşmesi ve bireysel emeklilik sözleşmesi için toplan birikim hesaplamaları için bankanın herhangi bir şubesini ziyaret etmek mümkündür. Ayrıca TEB internet bankacılığı içerisindeki BNP Paribas Cardif sayfasındaki hesaplama araçlarını kullanarak bireysel emeklilik birikimini hesaplamak; bu doğrultuda BES sözleşmesi için bankanın şubesini ziyaret etmek yeterlidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.