SMS İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu, kredi ve kredi kartı kullanan, kullanmak isteyen herkesi ilgilendiren bir durumdur. Bir nevi kişinin bankalarda yer alan karnesidir denilebilir. Bu karne, kişinin banka ile arasındaki bağı temsil eder. Banka üzerinden istenilen her türlü kredi ve kredi kartı durumları için, karneye göre değerlendirme yapılmaktadır. Kredi notu belirli kademelerden oluşmaktadır. Her kademenin ayrı bir riski vardır. Bu notu öğrenmenin birçok yolu vardır. Birçok kişi SMS ile kredi notu öğrenme konusunu merak etmekte ve bunu nasıl yapacağını bilmemektedir. Aslında kredi notunu öğrenmenin en zahmetsiz ve basit yoludur.

SMS ile Kredi Notu Sorgulama

Telefon üzerinden kredi notu öğrenilebilmektedir. İnsanlar kredi notu öğrenme için genellikle banka ile iletişim kurmaya çalışırlar. Telefon ile bankalardan kredi notunu öğrenmek biraz zahmetli olabilmekte ve oldukça zaman kaybedilmektedir. Artık SMS ile kredi notu öğrenme devri başladı. Bu şekilde insanlar birçok zahmetten kurtularak telefonları ile saniyeler içerisinde kredi notlarını öğrenebilmektedir. Bütün operatörler ile kredi notu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun için cep telefonlarının mesaj bölümünden 1122 numarasına, Tc kimlik numarası ve doğum yılı gönderilmesi yeterlidir. Bu işlem Türk Telekom, Türkcell ve Vodafone için geçerlidir.

SMS ile kredi notu öğrenme, genellikle kredi notunu merak eden, kredi çekmek isteyen ancak onay alıp almayacağını düşünen ve kredi notu kötü durumda ise düzeltme yoluna gitmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu şekilde birçok kişi bankaya gitmeden kredi notunu kısa sürede öğrenerek, hem zahmetten kurtulmakta hem de bankaya gitmeden yapmayı düşündüğü kredinin onay alıp almayacağı konusunda fikir sahibi olmaktadır.

Bu nedenle birçok kişi kredi çekmeden önce, kredi notunu öğrenmek ister. Ayrıca kredi notu düşük olan kişiler bunun farkında olmak istemektedirler. Bu şekilde harcamalarını ve borçlarını düzene sokarak, notu iyi seviyelere getirmek için çalışma yapmak istemektedirler. Kredi ihtiyacı olan kişiler veya olacağını düşünenler, kredi çekmeden önce harcamalarını ve borçlarını düzenli seviyelere getirerek, notlarında iyileştirmeler yapmaktadırlar. Böylelikle ileriki zamanlarda bankalar ile bir işlem olduğunda, istenilen oranlarda kredilerin olumlu sonuçlanması mümkün olmaktadır.

SMS ile kredi notu öğrenme ücreti

SMS ile kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerden 9 TL ücret talep edilmektedir. Bu ücret Türk Telekom, Türkcell ve Vodafone için geçerlidir. 1122’ye gönderilen kredi notu öğrenme mesajından sonra hattan ücret kesilir. Paralı hat kullanan kişilerden direk kesilirken, faturalı hat kullanan kişilerin ilk gelecek olan faturasına 9 TL yansıtılır. Hattında para olmayan kişiler ise ne yazık ki kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştiremez. SMS’in gönderilmesinden sonra, cevap olarak 0-1900 aralığında olan kredi notu bilgisi cevap olarak gelir. 1200 ve üstü için genellikle krediler onaylanmaktadır. Sayı aralığında kötü ve çok kötü aralıklarında yer alanlar için kredi imkânı oldukça zordur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.