Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları

Kredi Notum Yok Ne Yapmam Lazım?

Bireysel ve kurumsal tüketiciler bankaların ve finansal kuruluşların ürün ve hizmetlerinden yararlanması aşamasında yapmış oldukları müracaatlarda bir takım kriterler ve koşullar incelenmektedir. Bu incelemeler sonrasında yapılan değerlendirmeler ile kredi ya da kredi kartı başvurularına ait işlemler yürütülmektedir.

Bankaların bu incelemelerde değerlendirmeye aldığı kriterler arasında kredi notu skorajları ve kredibilite durumları yer almaktadır. Kişi ve kurumların kredi notu seviyeleri ve kredibilite durumu geçmiş finansal çalışmaları hakkında detaylı bilgi aktaran bir puanlama sistemidir. Borç ödeme alışkanlıkları, mevcut borç durumu, aylık gelir seviyesi ve diğer pek çok kriterin ele alındığı bu puanlama ile kredi ve kredi kartı başvurularının ön elemesi gerçekleştirilerek tüketicilere başvuruların seyri hakkında bilgi aktarılmaktadır.

Kredi Notu Neden Önemli?

Olumsuz sonuçlanan başvuruların nedeni düşük ya da Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları olarak ifade etmek mümkündür. Günümüzde faaliyet göstermekte olan kamu ve özel bankaların çoğu farklı prosedürler ve çalışma politikaları ile bankacılık işlemlerini yürütmekte olsa da kredi ve kredi kartı başvurularının ön onay sürecinde ilk olarak tüketicilerin bireysel kredi notlarını sorgulamaktadırlar. Bu sorgulama sonrasında kişinin risk profilini değerlendirerek başvuru hakkında bilgi vermektedirler.

Başvuruların ön inceleme aşamasında olumsuz yanıtlanmasının en önemli etkeni düşük veya Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları olduğu için acil nakit ihtiyaçlarında ya da finansman desteğine ihtiyaç duyulduğunda kredi notu önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan ve oluşturulan kredi notu, tüketicilerin tüm finansal çalışmalarını bir havuzda toplayarak bankaların bankaların bilgisine sunmaktadır. Tüm finansal faaliyetlerin puanlamaya dönüştürüldüğü bu kredi notu ile bankalar tüketicilerin risk profilleri hakkında ön fikir sahibi olmakta ve kişiye sağlayacağı finansmanın geri ödemelerini garanti altına almaktadır.

Borç ödeme alışkanlıklarından, fatura ödemelerine, kredi ve kredi kartlarının aylık ödeme tutarlarından diğer pek çok finansal çalışmaya kadar kişilerin tüm ödeme disiplinlerini ifade eden kredi notları 0 ila 1900 arasında bir puanlama ile oluşturulmaktadır. Bankaların yanı sıra kişilerin de bireysel olarak sorgulama yapılmasına olanak sunan sistemlerde her bir tüketicinin bireysel kredi notu sorgulama işlemi sonrasında puanları ödeme alışkınlıklarına göre gruplandığını görmesi mümkündür.

Kredi notu sorgulaması sonrasında puanlamalar ve risk grupları şu şekilde ifade edilmektedir;

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Kullanma Durumu
0 (Sıfır) Riskli Gelire Bağlı
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notu

Kredi notu sorgulama işlemi sırasında sırasında da Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları ile karşılaşmak mümkündür. Hesaplanmamış sıfır kredi notu kişilerin herhangi bir finansal çalışmanın olmadığı anlamını taşımaktadır.

Tüketiciler tarafından herhangi bir bankacılık ürününün kullanılmaması ya da mevcut borç durumunun bulunmaması iyi bir durum olarak ele alınabilir ancak bankalar nezdinde herhangi bir finansal çalışma kaydı bulunmayan kişilerin borç ödeme alışkanlıkları hakkında ön fikir sahibi olunmadığı için riskli müşteri olarak nitelendirilmektedir.

Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları olan tüketicilerin aylık gelir durumlarına göre kredi kartı başvurusu yapmaları ya da kredi notu yükseltme teknikleri ile finansal çalışma yapmaları önerilmektedir. Düşük limitli kredi kartlarının kullanılması kredi puanın hızlı bir şekilde yükselmesine yardımcı olmaktadır. Kredi kartı ödemelerinin en az asgarisinin düzenli olarak yapılması ile bankalara yapılan müracaatlarda başvurulardan olumlu yanıt almak mümkündür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.