Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Başvuruları ve Koşulları

Ülke genelinde hizmet vermekte olan pek çok banka ve bunun yanı sıra bu bankaların yaygın şube ağları bulunmaktadır. Şube kanalları ile hafta için her gün çalışma saatleri içerisinde hizmet veren bankalar diğer bankacılık kanalları aracılığı ile de günün her saatinde işlem yapılmasına olanak sunmaktadırlar. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı, SMS ve ATM kanalları üzerinden günün her saatinde işlem yapılmasına olanak sunan bankalar başvuru taleplerini de bu kanallar üzerinden kabul etmektedirler.

Banka şubeleri ve kanalları üzerinden yapılan başvurularda tüketiciler talep edilen ürün ve hizmetler için bir takım koşullara göre değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme aşamasında bankalar en az riskli olarak gördükleri müşteriler ile çalışmaktadırlar. Bu nedenle özellikle kredi notu puanlamasına büyük önem vermektedirler. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) puanı sorgulaması işlemi bankalar için bir referans olması nedeni ile başvuruların hangi kanal aracılığı ile yapıldığı gözetmeksizin ilk kriter olarak ele alınmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Kişilerin ve kurumların tüm finansal kayıtlarının toplanarak bir takım hesaplamalar ışığında elde edilen veriler ile puanlamaya dönüştürülmüş haline kredi notu yani Kredi Kayıt Bürosu puanı demek mümkündür. Kullanılan krediler, kredi kartları, bu ürünlere ilişkin geri ödeme alışkanları ile birlikte mevcut borç durumunun yanı sıra tüm ödeme alışkanlıkları kredi notunun oluşmasına rol oynayan faktörlerdir. Bu nedenle düşük kredi notuna sahip olan tüketicilerin geri ödemelerinde bir takım gecikmeler olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca yüksek kredi notu olan kişi ve kurumların da iyi bir ödeme performansına sahip olduğunu ve risk profilinin iyi olarak değerlendirildiğini ifade etmek de kaçınılmazdır.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

0 ile 1900’lük puan diliminden oluşmakta olan kredi notunun tüm kişilerce sorgulanmasına olanak sunulmasının ardından pek çok konu başlığı merak edilmektedir. Özellikle başvuru yapacak olan kişilerin işlemlerinin onaylanıp onaylanmayacağı hususunda ele aldıkları ilk konu başlığı kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalıdır sorusudur. Yukarıda da ifade edildiği gibi her bankanın talep etmiş olduğu kredibilite seviyesinin farklılık gösterdiğini belirtmek gerekir.

Riskli ve en iyi seviyesine kadar ulaşan puanlama sistemi içerisinde en az risk taşıyan profillerin bankalar tarafından kabul görür bir puana sahip olunması anlamını taşıdığı bilinmektedir. Yüksek kredi notuna sahip olmak özellikle referans notu olarak değerlendirilmesi ve ön eleme aşamasından kolay bir şekilde geçilebilmesi için oldukça önemlidir.

Bankaların en az riskli müşteriler ile çalışmak istemesi ve sağlamış olduğu ürün ile hizmetin geri ödemelerini garanti altına almak istemesi nedeni ile yüksek KKB puanına sahip olmak başvuruların hızlı ilerlemesi açısından oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra kredi puanına ek olarak belgelenebilir bir gelirin olması gerekmektedir. Kredi başvurusu esnasında yüksek kredi notuna sahip olunması ve gelir belgesinin de beyan edilmesi ile birlikte kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması kaçınılmazdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.