QNB Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi

Finansbank Bireysel Emeklilik

Geleceğin güvencesi olarak adlandırılan QNB Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi, %25’lik devlet katkısı ile birlikte tüm katılımcılara avantajlı koşullar sunmaktadır. Emekliliğe hak kazanıldığı andan itibaren hayat ve yaşam standartlarını ek gelir elde ederek şekillendirmeye yarayan bireysel emeklilik sistemi, kişilerin aktif yaşam hayatındaki birikimlerini güvence altına almayı sağlayan bir tasarruf ve yatırım aracıdır.

%25 oranındaki devlet katkısı, emeklilik döneminde ikinci bir gelir sağlama, profesyonel yatırımcılar ve yatırım uzmanları tarafından yatırım şekilleri, devlet güveni ve garantisi, ödemeleri istenilen zamanda durdurma ve vergiden muaf fon seçenekleri ile katılımcılara ayrıcalıklar sunan Finansbank BES katılımcıların taleplerine göre belirlenen katkı payları ile gönüllülük esasına dayalı işlemektedir.

Finansbank BES Özellikleri ve Avantajları

QNB Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi emeklilik hayatında bireyin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak olan maaşın yanında ek bir gelir elde edilmesini sağlamaktadır. BES için yatırılan katkı payının %25’i oranında devlet katkısı uygulandığı için her 100 TL’de devlet tarafından 25 TL’lik bir ödeme fona aktarılmaktadır. BES fonları ise vergiden tümü ile muaftır. Finansal çalışmalarına güvenmeyen bireyler için birikimler profesyonel yatırım uzmanları tarafından incelenerek değerlendirilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Finansbank katılımcıların ödeme yapamayacağı dönemler için ödemelerin duraklatılmasına olanak sunmaktadır. İstenilen zaman ödemelere tekrar aktif olarak başlanır. Yatırılan paraların ve katılım paylarının tümü devlet garantisi altında tutulmaktadır.

Katkılara ve emeklilik yatırım fonlarına dayalı olan BES başvuruları ise 18 yaşını doldurmuş ve fiili ehliyete sahip olan herkes tarafından yapılabilmekte; sisteme herkes katılabilmektedir.

Finansbank BES İşleyişi Nasıldır?

Katılımcıların ödeyecekleri katkı payları yine bireylerin talepleri doğrultusunda belirlenmektedir. QNB Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi içerisine giriş yapıldıktan sonra katılımcının 56 yaşını doldurması ve giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde kalması gerekmektedir. Bu koşulun sağlanması ile her katılımcı emekliliğe hak kazanmış olmaktadır.

Emeklilik döneminde elde edilecek ek gelir ise sisteme giriş tarihi itibari ile ödenen katkı payına göre belirlenmektedir. Tüm katılımcıların katkı payları, sistemin güvenliği ve denetimleri ise devlet kurumları tarafından yapılmaktadır.

Finansbank bireysel emeklilik sistemini ise; Cigna Sağlık Hayat ve Emeklilik A.Ş. ile birlikte sunmaktadır.

Finansbank BES Katkı Payı Ne Kadar?

QNB Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi %25 devlet katkısı ile katılımcılar birikimlerine birikim katma şansı yakalanmaktadır. Yapılacak her BES katkı yapı %25 oranında ek devlet katkısı ile desteklenmektedir. İlgili yıla ait yıllık brüt asgari ücret üzerinden hesaplama yapılarak bu rakamın %25’i oranında katkı payı verilmektedir.

Finansbank BES Başvurusu

Vergi mükellefi olan ya da olmayan, mavi kart sahibi olan veya ödeyeni işvereni olmayan 18 yaşını doldurmuş her birey BES başvurusu yapabilmektedir. Gönüllülük esasına dayalı olan bu sistem için başvurular Finansbank şubelerinden ve internet bankacılığı üzerinden rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Başvuru işlemi öncesinde katkı payı ödemelerine göre şekillenen kolay emeklilik planı, elit emeklilik planı ve Cigna Otomatik Katılım Planları incelenerek uygun bütçelerde bütçe ve ödeme problemi yaşamadan kişiye uygun başvuru işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir. Emeklilik planlarına ait detaylar, özellikleri, asgari katkı payı tutarları, yönetim gideri kesintileri ve giriş aidatları planlar içerisinde detaylı olarak aktarılmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.