Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Kayıt Bürosu Puanı

Bankaların ve finans sektörü içerisinde yer alan diğer kurumların ürün ve hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişi ve kurumların bir takım koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu koşullar içerisinde iyi bir kredi notuna sahip olmak, sigortalı bir çalışan olmak ve gelirin belgelenebilmesi gibi bir takım kriterler yer almaktadır. Bu hususların yerine getirilmesi ile bankalara ve diğer kurumlara yapılan başvurular olumlu yanıtlanmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki yapılan başvurularda ilk olarak göz önünde bulundurulan husus Kredi Kayıt Bürosu puanıdır.

Kredi Kayıt Bürosu geçmiş dönemlerden günümüze kadar tüm tüketicilerin aktif olarak bankalar ile yapmış olduğu çalışmaları kayıt altına almaktadır. Kayıt altına alınan bu veriler ışığında da her bir tüketiciye ait risk profili oluşturulmakta ve hesaplamalar sonucunda da bir puanlamaya tabii tutulmaktadırlar. Bu puanlamalar da KKB skorunu oluşturmaktadır. Her bir tüketicinin yapmış olduğu işlemler ve ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak da bu skorajlar değişmektedir. Bu nedenle 0 ile 1900 arasında bir puanlamadan söz etmek mümkündür.

Kredi Puanı Neden Önemli?

Bankalara yapılacak başvurular öncesinde pek çok tüketici tarafından kredi notu kaç olmalı gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Her bir bankanın kendi çalışma politikasının farklı olduğu göz önünde bulundurulduğunda düşük KKB skoruna sahip tüketiciler de kredi ya da kredi kartı kullanabildiğini söylemek mümkün olabilir.

Ancak kredi notu kaç olmalı sorusuna kısaca yanıt vermek gerekir ise az riskli ya da en az riskli müşteri olarak nitelendirilen bir puanlamaya sahip olunması oldukça idealdir. Bu grupta yer alan kişi ve kurumların herhangi bir kefil ya da ipotek gibi işlemlere takılmadan başvuru süreçlerinin daha hızlı geliştiğini ve sonuçlandığını söylemek mümkündür.

Kredi Notu Puanları

Bilindiği gibi KKB puanı 0 – 1900 arasında sınıflandırılmıştır. En az riskli müşteri grubunda olan tüketiciler yapmış oldukları tüm başvuru işlemlerinden genellikle olumlu yanıt almaktadırlar. Ancak yüksek bir puana sahip olmak her zaman başvuruların olumlu sonuçlanması demek değildir. Mevcut borç durumu, aylık gelir dağılımı ve kredibilite durumu talep edilen ürün ve hizmet için diğer incelenen konu başlıklarıdır. Yani KKB puanı kaç olmalı sorusundan önce bankaların koşulları ve kriterleri göz önünde bulundurulmalıdır.

İyi bir KKB skoru için de her finansal çalışma içerisinde düzen ve disiplinli ödeme alışkanlığının sürdürülmesi oldukça önemlidir. Gecikmeye düşmemiş ve diğer tüm ödeme alışkanlıklarında aynı disipline sahip olan kişi ve kurumlar finansal yaşantısı içerisinde kredi notu kaç olmalı sorusuna takılmadan tüm bankalar ile olan faaliyetlerini aktif olarak sürdürmektedir.

Bu nedenle özellikle her bir dönem içerisinde borç tutarlarının ödeme planı içerisinde belirtilen takvim ve tutar üzerinden yatırılmasına özen göstermesi önerilmektedir. Bu olumlu çalışma sonrasında kredibilite ve risk profili en az riskli müşteri grubunda olacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.