Findeks Bireysel Ve Ticari Üyelik Kapsamı Kullanım Koşulları ve Ücretlendirme

Findeks Üyelik Oluşturma

Merhabalar Bankalar ve kişiler arasında ortaya çıkan ilişkiler neticeninde kişilerin bu ilişkiler sonrasında bankalar ile yapacakları yeni anlaşmalarda tesirli olan kredi notu kavramı da son zamanlarda literatüre katılan bir kavramdır. Son zamanlarca sıkça duyulan bir kavram olan kredi notu; kişilerin bankalar ile yaptıkları kredi ve kredi kartı anlaşmaları sonrasında kişilerin yaptıkları anlaşmalar neticeninde belirlenen puan tabloları yansımasıdır.

Kişilerin bankalar ile olan ilişkileri Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan bilgiler kişilerin bankalar ile olan ilişkilerinde ki tutumları neticeninde belirlenmektedir. Kişilerin kredi notları yeni ilişkilerde müşterileri konusunda en çok dikkat ettikleri öğe olarak nitelendirilebilir. Bu kredi notları kişilerin bankalardan aldıkları kredilerin geri ödeme tasarılarına uyup uymamalarına göre ve bankalardan kullandıkları kredi kartlarının taksitlerinin geri ödemelerine dikkat edip etmemelerine göre şekillenmektedir. Kişiler kullandıkları krediler de ve kredi kartlarında ödemelerine dikkat ederlerse bu kişilerin kredi notlarında pozitif etkiler yaratır. Bu da kişilerin finansal sicillerinde pozitif özellikler sağlar.

Bu vaziyetin ters bir hal alması kişilerin kredi notlarında negatif etkiler yaratır ve bu vaziyet kişilerin finansal sicillerinde negatif bir tesir oluşturur. Ve bu kişilerin bankalar ile yapacakları yeni anlaşmalar negatif sonuçlanabilir. Bu denli önemli olan bir konu son zamanlarda kredi notu sorgulama seçeneklerini de ortaya çıkarmıştır. Kişiler kredi notlarını KKB verilerinde ve FİNDEKS müesseselerinden öğrenebilmektedirler. Kişiler gelişen internet sisteminin kullanıcılara sağlamış olduğu kolaylıklar sayesine FİNDEKS web sayfası üzerinden kredi notlarını sorgulayabilmektedirler.

Findeks Bireysel Üyelik

Kişiler FİNDEKS web sitesine giriş yaparak ferdi üyelik bölümünden üyelik oluşturarak kredi notlarını sorgulayabilmektedirler.  FİNDEKS üyelik nasıl olur? Kişiler FİNDEKS web sayfası üzerinden bireysel üyelik seçeneği ile ihtiyaç duyulan bilgileri doldurarak kayıt forumlarını doldurarak üyelik oluştura bilmektedirler.

Daha sonra üyelik bilgileri ile siteme girişi yaparak kredi notlarını sorgulaya bilmektedirler. Kişiler üyelik formunu doldururken saydam olmaları gerekmektedir. Üyelik formunu doldurduktan sonra üye olan kişiler kullanıcı bilgileri ile beraber sisteme giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Findeks Ticari Paketler

Findeks kredi notu, 1 ile 1900 farklılık gösteren, bankacılık sistemindeki kredi ödeme performansına ait hazırlanan riziko raporuna göre, risk vaziyetinin Türkiye vasatisindeki yerini gösteren nottur.

Ayrıntılı rapor bilgilerine bakılarak kişinin ödeme yapma alışkanlığı konusunda bilgi alabilir veya taahhüt edilen ödemenin gerçekleşip gerçekleşmeme ihtimali ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Paket dahilinde Findeks kredi notu sorgu hizmetini toplu olarak satın alabilirsiniz.

Kullanım Koşulları ve  Ücretlendirme

FİNDEKS RİSK RAPORU ALMA

Kredi notu kavramının yaygınlaşması ile ortaya çıkan bir kavram da risk raporu kavramıdır. Risk raporu hakkında bilgi vermek gerekirse: Risk raporu; kişilerin halen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilere ilişkin ödeme geçmişlerini gösteren rapora verilen isimdir. Bu risk raporu oluşturulurken ülke içindeki tüm bankalardan ve finans kuruluşlarından aylık olarak alınan kredi kullanım ve ödeme performansları verileri kullanılır. Risk raporu tamamen kişilerin bankalar ile olan bireysel ilişkilerinden oluşmaktadır. Kişilerin bankalar ve finansal kuruluşlar ile olan ilişkilerinin bilgileri bu kurumlar tarafından düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletilmektedir. Bu bilgiler FİNDEKS tarafından düzenlenerek raporlanmaktadır. Risk raporu kişilerin finansal performanslarını en doğru şekilde ifade edebilmeleri adına kredi notu bilgilerinin yanında geçmiş finansal hareketlerinin ve güncel finansal durumlarını en iyi şekilde değerlendirebilecekleri detaylı bilgileri içermektedir. Risk raporunda yer alan bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • FİNDEKS kredi notu
  • Toplam kredi limitleri
  • Borç toplamları
  • Ödeme geçmişi
  • Geciken ödeme kontrolü
  • Açık hesap listesi
  • Kapatılmış hesap listesi
  • Takibe alınmış krediler
Paket Tipi Fiyat
Yılda 10 Rapor 58 TL + KDV
68,44 TL KDV Dahil)
Yılda 25 Rapor 117 TL + KDV
(138,06 TL KDV Dahil)
Yılda 50 Rapor 192 TL + KDV
(226,56 TL KDV Dahil)
Yılda 100 Rapor 330 TL + KDV
(389,40 TL KDV Dahil)
Yılda 500 Rapor 1.400 TL + KDV
(1.652 TL KDV Dahil)
Yılda 1.000 Rapor 2.750 TL + KDV
(3.245 TL KDV Dahil)
Yılda 5.000 Rapor 12.500 TL + KDV
(14.750 TL KDV Dahil)
Yılda 10.000 Rapor 22.500 TL + KDV
(26.550 TL KDV Dahil)
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.