Vadeli Mevduat Nedir? Ne Kadar Kazandırır?

Vadeli Mevduat

Birikimlerin güvenli bir şekilde saklanmasına olanak tanıyan vadeli mevduat hesabı, aynı zamanda belirli oranda kazanç sağlamaya da imkan tanıyor. Son yıllarda kullanımı epey artan vadeli mevduat hesapları, elbette buna yönelik soru işaretlerinin de oluşmasına kaynaklık ediyor. Özellikle vadeli mevduat nedir ve ne kadar kazandırır gibi sorular sıkça dile getiriliyor.

Vadeli mevduat üzerinden hatırı sayılır bir kazanç sağlamanız için belirli miktarda birikmiş paranız olması gerekiyor. Tabi bu parayı hesabınızın bulunduğu bankaya da yatırmış olmalısınız. Aslına bakılırsa para üzerinden kazanç sağlanıyor tarzında bir tanımlama yapmak mümkün. Zira para kazanmak için paranız olması gerekiyor. Bu da vadeli mevduat hesaplarının işleyişi ile ilgili az çok fikir sahibi olmanızı sağlayacak.

Şu anda çalıştığınız banka üzerinden mevduat hesabı açtırabileceğiniz gibi daha farklı bir bankaya başvurarak bu tarz bir hesaba da sahip olabilirisiniz. Hangi banka ile çalışacağınıza karar vermek tamamen size kalmış bir durumdur. Ancak banka seçerken belirli noktalara dikkat etmenizde fayda var. Örneğin bankanın sunduğu mevduat oranları hangi seviyede?

Vadeli Mevduat Ne Kadar Kazandırır?

Bu sorunun cevabı vadeli mevduat faiz oranları ile cevaplanabiliyor. Hesap açtırdığınız banka eğer %13 oranında faiz desteği sunuyorsa 10.000 TL değerindeki paranız üzerinden 1 yılda 1300 TL gelir elde edebilirsiniz. Yani vadeli mevduat ne kadar kazandırır hesabı yapmak istiyorsanız bankaların faiz oranlarına göz atmanız gerekiyor. Buna göre aylık ve yıllık olmak üzere paranıza göre hesap yapabilirsiniz.

Belirli bir vergi oranını kazancınızdan düşmeyi de unutmayın. Kazanılan faiz miktarının yaklaşık %15’i devlete vergi olarak dönüyor. Herhangi bir bankanın faiz oranlarından yola çıkarak yapacağınız hesapta bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle net olarak yıllık kazancınızı hesaplamanız mümkün olacaktır.

Günümüzde değişken faiz oranlarından bahsetmek mümkün oluyor. Göz atacağınız bir bankada düşük faiz oranları ile karşılaşabileceğiniz gibi daha farklı bankada çok daha yüksek vadeli mevduat faiz oranı görebilirsiniz. Düzenli bir şekilde çalıştığınız banka yok ise vadeli mevduat hesabı için iyi bir araştırma yapmanız etkili sonuç sunuyor.

Vadeli Mevduat Hesabı Açmanın Avantajları

Öncelikle birikiminiz güven altına alınıyor. Ev ve iş yeri gibi noktalarda yüklü miktarda nakit barındırmak, oldukça tehlikeli olabiliyor. Hırsızlık, yangın, sel ve deprem gibi tüm tehlikelerden etkilenebilir hale gelen birikiminiz, bankada bu tarz durumlara karşı korunmuş oluyor. Birikiminizin başına bir şey gelmesinden endişelenmenize gerek kalmıyor.

Evde barındıracağınız para üzerinden kazanç sağlamanız mümkün değil. Oysa bu parayı vadeli mevduat hesabına koyarak bir yandan tedbir alabilir diğer yandan kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Bu konuda bankaların çeşitli kampanyaları da bulunuyor. Yüksek faiz oranları ve mevduat bozmama gibi olanaklar neticesinde kazançlı bir grafik elde edebilirsiniz. Hepsi ve daha fazlası için banka ile görüşmeniz gerektiğini de unutmayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.