Doların Değişimine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Dolar Kuru Değişimi

Son dönemde rekor kıran ve birçok büyük şirket için zarar anlamına gelen dolar kurundaki değişim, ne yazık ki olumsuz etkilerini göstermeye devam ediyor. Kısa ve uzun vadede olmak üzere değişen zararlar, ekonomiyi doğrudan ilgilendiren sonuçlar doğuruyor. Özellikle son aylarda dikkat çekici bir şekilde artan kur, elbette beraberinde belli başlı soru işaretlerini getiriyor. Üstelik sadece dolar değil aynı zamanda Euro ve buna benzer para birimlerinde de ekstrem bir durum hakim. Peki, doların değişimine neden olan faktörler nelerdir? Son günlerde en çok sorulan sorular arasında yer alan bu soru, aslına bakılırsa birden fazla cevaba sahip denilebilir.

Dolar kurundaki artış, ne yazık ki hem ülke içinde hem de ülke dışında yaşanan şartlara bağlı olacak şekilde gerçekleşebiliyor. Bu konuda çalışma yapan kişiler, birden fazla faktörün bu duruma kaynaklık ettiğini söylüyorlar. Ancak belirli noktaların ana etken konumda olduğu da elbette genel kabul gören bir gerçek olarak görülüyor. Bu hususta özellikle değişen ekonomik şartların döviz kurunda yüksek etki oranına sahip olduğu söylenebilir. Örneğin ülke içindeki enflasyon oranlarına bağlı bir şekilde döviz kurunda değişim görülebiliyor. Aynı şekilde artan veya azalan talep de yine kurdaki artışın yaşanmasına yol açabiliyor. Ticari ürünlerde arz talep ilişkisi son derece önemlidir. Belirli bir arz talep ilişkisi oluşmalı ki başarılı bir satış grafiği çizilebilsin. Bu durum, kur için de geçerli kılınıyor.

Doların Değişmesine Neden Olan Faktörler

Dolara olan ihtiyacın artması ve piyasada işlem gören dövizin artması, tahmin edebileceğiniz üzere döviz kurunu doğrudan etkileyecektir. İnsanların olası tehlikelerde daha fazla alım yapması, doların değerli bir madde olmasına yol açıyor. Bu durum karşısında arz talep ilişkisinden söz etmek mümkün hale geliyor.

FED tarafından uygulanan politikalar ve Amerikan Merkezi Bankası dahilinde uygulanan çeşitli kurallar, küresel piyasaları doğrudan etkiliyor. Doların dünya üzerinde değerlenmesine yol açan çeşitli politikalar, haliyle dolar ve Türk lirası arasındaki dengenin de değişmesine kaynaklık ediyor. Değişen arz talep ilişkisi de devreye girince ekstrem bir durumun ortaya çıkması tetiklenmiş oluyor.

Ödemeler Dengesi ve Dolar Değişimi

Dolar değişimine neden olan faktörler nelerdir sorusu sorulduğu anda akla gelen cevaplardan bir diğeri ise ödemeler dengesi oluyor. Bu konuda ülkenin cari açık vermesi, ne yazık ki döviz kurunda değişimler yaşamaya yol açıyor. İthalat ve ihracat arasındaki dengenin sağlanamaması ve satılan ürün sayısından çok daha fazla ürün satın alınması, doğrudan ekonomiyi etkiliyor.

Ekonomideki dengelerin sağlanması ve cari açığın önlenmesi, büyük ölçüde dolar kurundaki değişimlerin önlenmesine destek olabilir. Ancak bu konuda uygulanan kuralların etkili olabilmesi için tahmin edebileceğiniz üzere çok yönlü olması gerekiyor. Yani bir yandan cari açık ile savaşırken diğer yandan küresel piyasalardaki değişimler ile boğuşmak, bir hayli zorlaşabiliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.