Bitcoin Nedir Nasıl Alınır?

Bitcoin

Bitcoin bir tür dijital para birimidir. Hiçbir bankaya ve resmi kuruluşa bağlılığı bulunmamaktadır. 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak piyasaya sürülmüştür. Bankalar ve resmi kuruluşlar ile ilişiği olmamakta ancak istenilen bütün para birimleri ile alışverişi yapılabilmektedir. Dolar ve Euro’ya alternatif bir para birimi olarak kullanılmaktadır. Borsada oldukça fazla işlem görmekte ve birçok kişi tarafından alımı yapılmaktadır. Peki, Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin nedir ve nasıl kullanılır?

Bitcoin sadece internet üzerinden alınabilen bir tür sanal paradır. Alternatifi oldukça fazladır ancak en çok değere ve işlem hacmine sahip olanı budur. Bu sanal para birimi çıkarıldığı yıldan itibaren odlukça değer kazanmıştır. Dolar ve altın piyasasından kat ve kat daha hızlı bir şekilde yükselerek günümüzde adet fiyatı 8 Bin Dolar seviyelerine kadar çıkmıştır. Tabi bu en düşük halidir güncel olarak. 10 Bin dolar seviyelerinden çok daha üstlere çıkarak birçok kişinin zengin olmasını sağlamıştır.
Dijital para denildiğinde akla ilk olarak Bitcoin gelir. Ancak onlarca alt coin denilen farklı adlarda ve isimlerde dijital para birimleri de bulunmaktadır. Bu para birimlerinin her biri farklı değerlere sahiptir. Bitcoini kullanmak için öncelikle sahip olmak gerekir. Kâğıt para veya madeni para gibi değildir. Bir kuyumcudan ve Döviz bürosundan elde edilemez. Sadece internet üzerinden sanal para satışının yapıldığı siteler sayesinde elde edilebilir. Kullanım alanı için herhangi bir sınırlama yoktur. Birçok piyasada ve alışverişlerde geçerli olmaktadır. Tabi ülkemizde marketlerde ve alışveriş merkezlerinde geçmemektedir. Ancak yabancı ülkelerde kullanım alanları çok daha geniş olmaktadır.

Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin elle tutulacak bir para değildir. İnternet üzerinde altına benzer madeni para şeklinde bir figürü olması birçok kişiyi yanıltabilir. Madeni para olarak da elde edilememektedir. Blockhain, Bitrex ve bunlara benzer birçok sitede bu tarz dijital para birimlerinin satışı yapılmaktadır. Bitcoin ancak bu tarz siteler aracılığı ile alınabilmekte ve satılabilmektedir. Bu siteler içerisinde satın alınan Bitcoin istenilen türde farklı dijital paralara çevrilebilir. İstenilirse satılarak Türk Lirası, Dolar ve Euro gibi birçok para birimine de dönüştürülebilmektedir.

Bitcoin ilk üretildiğinde zor bulunması ve herkes tarafından elde edilememesi için bir güvenlik önlemi ile piyasaya sürülmüştür. Bu nedenle diğer Bitcoinlere oranla çok değerlidir. Bitcoin dâhil olmak üzere bütün sanal para birimleri ‘’kazım işlemi’’ ile elde edilmektedir. Bilgisayar sistemlerinde elde edilen güçler ile elektronik ortamda gerçekleştirilen kazım diğer adıyla mining işlemleri sonrasında bu tarz para birimleri oluşturulmaktadır. Aynı şekilde elektronik cüzdanlarda toplanmakta ve bunlar aracılığı ile transferleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu tarz sitelerde yapılan dijital para işlemleri aynı bankaların internet şubeleri gibi işlemekte ve en az onlar kadar güvenli olmaktadır. Siteler üzerinde yer alan bakiyeler ve dijital paralar TL ve farklı para birimlerine dönüştürülerek banka hesaplarına aktarılabilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.