SGK Çocuk Parası Alma Şartları

SGK Çocuk Parası Alma

Sosyal bir devlet olmanın en önemli koşullarından bir tanesi tahmin edebileceğiniz üzere çeşitli devlet yardımlarından geçiyor. Türkiye’de ise bu konuda çeşitli çalışmalara rastlamak mümkündür. Özellikle bebek sahibi olan ailelere sunulan SGK çocuk parası, bebeğin maddi anlamdaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oluyor. Bu doğrultuda birçok ailenin bu avantajdan faydalandığı söylenebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, ailenin ilk doğum sürecinde zor bir süreç yaşamasını önlemek adına bir miktar maddi destek sunuyor. SGK çocuk parası alma şartları 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılı içerisinde de devam ediyor. Bu tarz bir ödeneğin verilme nedenleri ise birden fazla olarak gösterilebilir. Öncelikle temel amaç, bebek sahibi olan ailelerin maddi yükünü hafifletmektir. Bir diğer amaç ise azalmakta olan genç nüfus görüşü nedeniyle yeni doğumların desteklenmesidir.

SGK çocuk parası, tek seferde yapılan bir ödemedir. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, aldığı karar neticesinde ailelerin daha fazla maddi desteğe erişmelerini mümkün hale getiriyor. Özellikle yeni doğanların çeşitli masraflarını karşılama konusunda imdadınıza yetişen ödeme, bu sayede ailelerin zorlanmalarını önlediği gibi daha kolay bir süreç yaşamalarını destekliyor. Tabi bunun için SGK çocuk parası alma şartları karşılanmalıdır. Ayrıca bu tarz bir ödenekten faydalanılmak istendiği takdirde dilekçe ile birlikte başvuru yapılması gerekiyor. Bu başvuru sonucunda ailenin maddi desteğe erişmesi mümkün hale geliyor.

SGK Çocuk Parası Başvurusu

Yeni doğan adına başvuru yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemleri için bebeğinizin doğum ve nüfus cüzdanı gibi belgelerini yanınızda getirmeniz önem teşkil ediyor. Dilekçe vererek tamamlanan işlemlerden kısa bir süre sonra ödeme yapılmış oluyor.

Devlet memurları, SGK çocuk parası yardımını ilk maaşlarında alabiliyorlar. Direkt olarak maaş içerisinde yatan ödenek, diğer kişiler içinse PTT üzerinden alınabiliyor. Ödeme yattığı takdirde size en yakın PTT şubesine giderek çocuk parasını çekebilirsiniz. Başvuru yapanların gelir durumları ve diğer bilgileri sorgulandıktan sonra kayıt altına alınıyor ve akabinde ödemenin yapılması sağlanıyor.

SGK Çocuk Parası Miktarı

Şu anda yeni bebek sahibi olan ailelere 300 TL değerinde yardım yapılıyor. İkinci çocuk durumunda 400 TL, üç ve sonrasında ise 600 TL değerinde maddi yardım alınabiliyor. Geri ödemesiz bir şekilde sunulan ödenek, tamamen devlet yardımı kapsamında değerlendiriliyor. Üstelik ailelere sadece maddi yardım sunmakla kalmayan devlet, bunun yanında çeşitli vergi kesintilerinde de indirim yoluna gidiyor.

Çocuk sahibi olmanız durumunda maaşınızı alırken daha yüksek bir rakam ile karşılaşabilirsiniz. Bunun temel nedeni, devletin sizin için vergi kesintisi yapmasıdır. Normal zamanda alınan vergiler, çocuk sahibi olduğunuz için düşük miktarda olacak şekilde kesiliyor. Bu durum da doğrudan olmasa da büyük oranda maddi yardım olarak karşılanıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.