Hak Sahipliği Sorgulama

SGK Hak Sahipliği

Ülkemizde çalışmakta olan bireylerin pek çok alanda hak sahibi olması çalıştıkları alanlardan kaynaklanmaktadır. Sigortalı olarak çalışan bireyler kendilerini ve aileleri güvence altına alırken hak sahiplikleri için sigortaları başlatıldığı andan itibaren otomatik olarak primleri ödenmektedir.

Hak Sahipliği Nedir?

Sigorta primlerinin ödenmeye başladığı tarihi itibari ile hak sahibi olunur ve prim ödemelerinin yapıldığı takvim boyunca hak sahipliği devam etmektedir. SGK, Bağkur, Emekli Sandığı gibi alanlarda hak sahibi olan kişiler sosyal kurumlardan ve sağlık alanlarından yararlanabilmektedirler. Bu alanlarda hak sahipliği olan kişiler Hak Sahipliği Sorgulama işlemi yapabilmek için E- SGK uygulama portalı aracılığı ile sorgulama yaparak sunulan hak sahipliklerini detaylı biçimde inceleyebilirmektedirler.

SGK Hak Sahipliği Sorgulama

İşe girenler sigortalı çalışanlar emeklilik için sigorta primlerine özen göstermektedirler. Prim gün sayılarına dikkat ederek çalışan bu kimseler emekli oldukları zaman birçok avantaja sahip olmaktadırlar.

Sigorta primleri ve ödenen gün sayıları emeklilik için önemli olsa da hak sahiplikleri ile SGK hizmeti birleştiğinde sosyal alanlar kişilere daima açık olmaktadır. Bu durumda da rahatlıkla işyerlerinde sigortalı olarak çalışarak hem kişinin kendisini hem de ailesini SGK ile koruma altına aldığını ifade etmektedir.

Her birey hak sahibi olarak priminin yattığı sürece birçok alandan faydalanabileceği için Hak Sahipliği Sorgulama işlemlerini de internet üzerinden rahatlıkla yapabilmektedir. Haklarını öğrenmek ve sorgulamak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun herhangi bir merkezine gitmeden online olarak her alandan sorgulama yapabilmektedir.

Hak Sahipliği Sorgulama işlemi “SGK Uygulamalar Portalı” E-SGK sayfası üzerinden yapılabilmektedir.  T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü sayfası üzerinden açılan sekme ile sorgulama yapılabilmektedir. Bu kontrol sayfası içerisinde T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü T.C. Kimlik No doğrulama sayfası çıkmaktadır. Çevrim içi sorgulama ekranında istenen bilgilerin girilmesi ile Hak Sahipliği Sorgulama işlemi tamamlanmaktadır.

SGK Uygulamalar Portalı dışında e-devlet üzerinden de şifreli olarak sorgulama yapılabilmektedir. T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifresinin girilmesi ile birlikte SGK hak sahipliği sorgulaması yapmak mümkündür.

Sorgulamalar esnasında T.C kimlik numarası, doğum tarihi, eski kimliklerde cilt numarası, kayıtlı olunan il ve ilçe bilgileri istenmektedir. Bu bilgilerin doldurulmasının ardından hak sahibi olunan bölümler dökümlü bir şekilde listelenmektedir.

SGK Emekli Hak Sahipliği

Bireyler çalışma hayatları boyunca SGK tarafından sigortalı olarak çalışan kişilere verilen her hakka sahip olmak istemektedirler. Prim gün sayısının dolacağı güne kadar SGK tarafından sunulan hak sahipliklerine ihtiyaçlar duymaktadırlar. İşverenler tarafından ödenen veya bağımsız olarak çalışan kişilerin kendi primlerini ödemesi sonucu hak sahipliliği sağlandığı için Emekli sandığında bulunanların Hak Sahipliği Sorgulama işlemleri merak edilmektedir.

Emekli Sandığında bulunan emekli vatandaşların SGK hizmetinin devam etmesi bu hak sahipliğinden yararlanmalarına olanak sunmaktadır. Her alanda ön plana çıkan SGK hizmeti devlete vermiş olunan hizmet sonucu kişilere hak sahipliği ile verilmektedir. Kişinin talebi ile sağlık ve sosyal alanlarda haklar kullanılabilmektedir. Sağlık kurumlarından ücretsiz yararlanılabilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.