SGK Borç Yapılandırma

SGK Borç Yapılandırma 2021

2021 Haziran ayı itibari ile yürürlüğe giren “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun” çerçevesinde SGK Borç Yapılandırma işlemi başlatılmıştır. Bu kanunun hükümlerinden yararlanmak isteyenler için Ağustos ayının bitimine kadar SGK borcu yapılandırma başvurusunda bulunarak yapılandırılan alacaklara ait geri ödemelerin ilk taksitlerini Kasım 2021 tarihinin bitimine kadar yapmak yeterlidir.

SGK Borç Yapılandırma kapsamı içerisinde 2021 yılının Nisan ayı ve Nisan ayı öncesindeki dönemlere ait sigorta primleri, işsizlik sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işlenen fiillere ilişkin idari cezalar, iş kazası, meslek hastalıkları ve malullük sonucu doğan rücu alacaklar, yersiz ödenen gelirler ve aylıklardan doğan alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulmuş olan hizmet sürelerinin ihyası durumunda doğan alacaklar, asılları ödenmiş alacakların ödenmemiş olan kısımları yapılandırma kapsamı içerisindedir.

SGK Borç Yapılandırma Başvurusu

SGK Borç Yapılandırma işlemi işverenler, 4/b’liler, pirimlerini kendi ödeyenler ve kamu idareleri tarafından yapılacak başvuru işlemleri farklılık göstermektedir. İşverenlerce yapılacak başvuru işlemleri e-sigorta kanalı üzerinden, şahsen ya da posta yolu ile ilgili sosyal güvenlik müdürlüğü ya da il müdürlüklerine; 4/b yani Bağ-Kur sigortalıları tarafından yapılacak yapılandırma başvuruları e-devlet üzerinden, şahsen ya da posta yolu ile sosyal güvenlik müdürlüğü ya da il müdürlüklerine; kamu idarelerinin borçlarının yapılandırılmasına ilişkin başvurular ise e-sigorta kanalı ile ya da elden veya posta yolu ile Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Primler Daire Başkanlığı’na; kamu idarelerinin idari para cezalarının yapılandırılması için e-sigorta kanalı veya elden ya da posta yolu ile işyerlerinin balğı olduğu sosyal güvenlik müdürlüğü ya da il müdürlüklerine Ağustos ayının sonuna kadar başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvuru işlemleri esnasında genel sağlık sigortası primlerinin yapılandırılmasına ilişkin başvuru şartı aranmamaktadır.

SGK Borç Yapılandırma Ödemeleri

SGK Borç Yapılandırma işlemi sonrasında peşin ya da iki taksitli olarak ödeme avantajı sunulmaktadır. Taksitle borç yapılandırma işlemi yapanlarda ise ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödeme yapma imkanı verilmektedir. Taksitle borç yapılandırma işleminde ise katsayı farkı bulunmaktadır. Tercih edilen taksit sayılarına göre güncellenecek olan tutarların katsayıları ise aşağıda yer almaktadır.

  • 6 eşit taksitli yapılandırmalarda; 1,09 katsayı
  • 9 eşit taksitli yapılandırmalarda; 1,135 katsayı
  • 12 eşit taksitli yapılandırmalarda; 1,18 katsayı
  • 18 eşit taksitli yapılandırmalarda; 1,27 katsayı

SGK Borç Yapılandırma süreci içerisinde diğer ödeme avantajları da bulunmaktadır. Prim borcu olan Bağ-Kur sigortalılarının Ekim ayı sonuna kadar borçlarını ödeyememeleri ya da “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun” kapsamında borçlarını yapılandırmamaları halinde Nisan ayı tarihinden önceki prim borçları bulunan tüm hizmetleri durdurularak borçları silinmektedir. Faaliyetlerine devam edenlerin de Mayıs ayı itibari ile sigortalılıkları yeniden başlatılacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.