Risk Raporu Neden Önemli?

Risk Raporu Ne Anlatır?

Bankalar aracılığı ile kullanılacak olan acil nakit ihtiyaçlarında, kredi kartları ve daha pek çok ürün ve hizmetlerde ilk olarak tüketicilerin kredibilite durumları incelenmektedir. Bankalar sağlamış oldukları ayrıcalıklarda ve özellikle müşterilerinde ilk olarak güvenilirlik ve iyi bir Risk Raporu talep etmektedirler. Kullanılacak olan ürün ve hizmetlerin geri ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılabilmesi için bu koşul en önemli kriter olarak dikkate alınmaktadır.

Risk Raporu Önemi

Tüketicilerin risk profillerini en iyi ifade eden ve detaylı bir şekilde açıklamakta olan sistem Risk Raporu sorgulama sayfasıdır. Bu sistem içerisinde tüm kişi ve kurumların KKB notu rahatlıkla incelenebilmektedir. Böylece bankalar kullanılacak olan kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerin geri ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılıp yapılamayacağı, müşterinin ödeme alışkanlıkları ve risk durumları ile ilgili bilgilere rahatlıkla erişebilmektedir. Yani kişilerin ve kurumların bankalara hangi kanal aracılığı ile olursa olsun yapmış oldukları başvuru işlemlerinde ilk olarak kredi notu yani KKB puanı incelenmektedir.

KKB Puanı Nedir?

KKB puanı Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüm finansal işlemlerin kayıt altına alınarak oluşturulduğu bir puanlama sistemidir. Bu sistem içerisinde puanlamalar gruplandırılmış ve en az riskliden riskliye kadar sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma bankaların hangi müşterilerin daha iyi ödeme performansı olduğu konusunda bilgi sahibi olmasına olanak sunmaktadır.

Yani özellikle bankaların herhangi bir şubesine gidilmeden yapılan kredi ya da kredi kartı başvurularında ilk olarak KK puanı sorgulaması yapılmakta ve işlemler ön elemeden geçirilmektedir. Olumsuz yanıt alan tüketicilerin ön eleme aşamasında düşük kredi notuna sahip olduğunu söylemek ise kaçınılmazdır. Yüksek kredi notuna sahip olan tüketicilerin de diğer koşul ve kriterlerin değerlendirilmesi açısından bankaya müracaat etmeleri talep edilmektedir.

Yukarıda da belirtildiği gibi kredi notu bankacılık işlemlerinde ve özellikle acil nakit ihtiyaçlarında oldukça önemlidir. Bu nedenle her bir tüketicinin kredi notu sorgulama platformu üzerinden kendi risk raporuna erişmesi ve detaylı bir şekilde incelemesi önerilmektedir. İncelemeler sonucunda her bir tüketici yapacak olduğu işlemlerin sonucunun hangi seyirde ilerleyeceğini de bilmesi kaçınılmazdır.

Risk Raporu Sorgulama

Yüksek kredi notuna sahip olan kişiler ve kurumlar da diğer koşullar için direkt olarak bankaya müracaat edebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki düşük kredi notuna sahip olmak ilerleyen dönemler için de geçerli bir durum değildir. Bu durum düzeltilebilir bir kredibilite skorajıdır. Özellikle kredi kayıt bürosunun sunmuş olduğu findeks kredi notu sorgulama adresi içerisindeki sayfa üzerinden bireysel sorgulama işlemini yaparak kendi Risk Raporu ve kredebilite skorajınıza sahip olabilirsiniz.

Finansal çalışmalarında ve bankalar ile olan ilişkilerinde sorun yaşayan tüketicilerin sorgulama yapması ve finansal çalışmalarını detaylı olarak inceleyerek aktif bir banka müşterisi olarak çalışmalarını devam etmesi mümkündür. İyi bir Risk Raporu sorunsuz ve olumlu yanıtların bulunduğu bir finansal yaşantıyı doğuracaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.