Kredi Sicili Borcun Bitimi Sonrası Kaç Ayda Düzelir?

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Kredi sicili artık günümüzde kredi ve kredi kartı almak isteyenler için çok önemli bir etken olmuştur.  Bankalar kredi sicilinizin durumunu göz önünde bulundurarak size kredi veya kredi kartı vermektedir. Gelişen finans şartları ve bankaların uygun kredi seçenekleri fertleri için kredi kullanmayı cazip hale getirmiştir. Uygun ürem oranları yüksek kredi miktarlı kredi seçenekleri ve uygun ödeme tasarıları kredi kullanımını yaygınlaştırmıştır. Her kesime hitap eden kredi seçenekleri ve eskiye kıyasla daha esnek olan banka koşulları kredi kullanımında yaygınlığı teşvik etmiştir.

Ancak bu iyi şartların yanı sıra kredi kullanımını bir fırsat olarak kullanımından çok şuursuzca kullanılmaya başlanması şahısları zora sokmaya da kapı aralamıştır. Çektiği kredilerin taksitlerinin ödemesini geciktiren veyahut uzun müddetli ödeme meselesi yaşayıp taksitlerde gecikmeyi ritüelleştiren fertler için bu durun kredi sicillerinde negatifliklere kapı aralar. Kredi sicili fertlerin bankalardan aldıkları kredileri geri ödemelerinde tertip et belirlenen ve tekrar kredi çekmek istediklerinde kredi notlarını belirlemede etken olacak bir kavramdır.

Şahısların kredi ödemelerindeki gecikmeler kredi notlarında negatif tesire kapı aralar. Kredi notu düşük olan fertlerin tekrar kredi alması zorlaşır. Kişilerin çektiği kredilerin ödeme tasarınına uymaması sicillerini negatif etkiler. Bu olumsuzluk kişilerin banakların kara listelerine girmesine kapı aralamaktadır. Ödeme tasarınında yapılan düzensizliklerle kara listeye girmek kolay olsa da kara listeden çıkıp kredi sicilini temizleme şahıslar için oldukça zor ve uzun bir süreci kapsar. Bankalar kredi sicili temiz olmayan müşterilere genel olarak tekrar kredi vermezler. Ancak verseler de kredinin miktarı düşük, faiz oranları fazla yüksek ve kredinin vadesi bir o kadar kısa olur.

Ayrı olarak kredi sicili temiz olmayan yani kırmızı kalem yiyen müşteriler tekrar kredi çekebilmeleri için ihtiyaç duyulan başka bir koşulda her hangi bir taşınmazı bankaya ipotek ettirmesi ya da sabit aylığı olan bir devlet memurunun müşteriye kefil olmasıdır. Kredi sicili temizleme gerçekleşmeyecek bir işlem değildir. Elbette temizlenebilir fakat bu tüm kredi borçlarının tamamı ile tek seferde kapatılmasına veyahut borcun yine taksitlendirerek yeni ödeme tasarınına tam manasıyla uyulmasını gerektirir. Bu koşulları yerine getiren fertlerin borçlarını tamamiyle kapatmaları koşulu ile kredi sicilleri temizlenir. Öncesinde kredi sicilinde olumsuzluklar yaşandığından bankalardan bir müddet yüksek miktarda kredi almaları zordur.

Banka Sicili Nasıl Silinir Kaç Aya Silinir Kaç Aya düzelir ?

Arkadaşlar örneğin borçlarınızı belli bir süre yani 90 gün boyunca ödemediyseniz ve yasal takip sürecine girersiniz ve bu sürece girdiğiniz de artık kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü yoktur. Eğer borcunuzun tamamını öderseniz  Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Ve tam olarak beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.