Kredi Puanı

Kredi Puanı Nedir?

Günümüzde kişi ve kurumlar acil nakit ihtiyaçları, konut ve araç alım işlemlerinde nakit gereksinimleri için ilk olarak bankalara müracaat etmektedirler. Bankalara yapılacak olan başvurularda da şubeler ya da bankacılık kanalları kullanılmaktadır. Bu işlemler esnasında hangi kanal kullanılacak olursa olsun bir ön eleme süreci bulunmaktadır. Bu süreci ise Kredi Puanı belirlemektedir.

Kredi puanına ise kişilerin finansal durumlarını ifade eden bir not sistemi denilebilir. Bu puanlama sistemine göre kişi ve kurumların kredibilite durumları açık bir şekilde anlaşılabilmektedir. Buna bağlı olarak da bankalar başvuruların ilk değerlendirmelerini yapmaktadır.

Acil nakit ihtiyaçlarının bankalar aracılığı ile gerçekleştirilebilmesi için Kredi Puanı yani Kredi Kayıt Bürosu puanının iyi bir seviyede olması oldukça önemlidir. Düzenli ödemeler yapan ve bankalar ile disiplinli çalışma alışkanlığına sahip olan kişi ve kurumlar aktif olarak finansal çalışmalarını sürdürebilirken düşük kredi puanına yol açabilecek ödeme alışkanlıkları çalışmaların durmasına neden olabilir. Bu ödeme alışkanlıkları gecikmeler ve yapılan fazla kredi ya da kart başvuruları olarak ele alınabilir.

Kredi Puanı Neden Önemli?

KKB puanı ya da Kredi Puanı düzenli ödeme alışkanlıkları gibi bir takım yöntemler ile yükselebildiği gibi ödeme alışkanlıklarının sorunlu bir şekilde ilerlemesi ile de hızlı bir şekilde düşüş gösterebilir. Finansal yaşantı içerisinde bankalar ve günlük yaşam içerisindeki pek çok alışverişlerde aktif olarak kullanılmakta olan kredi notunun önemi oldukça büyükken düşük kredi notuna sahip olmak bir takım sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Özellikle bilinmelidir ki kredi notu yani KKB notu tüketicilerin risk profilleri ve ödeme alışkanlıklarını gösteren bir puanlama sistemi olması nedeni ile talep edilen ürün ve hizmetlerin geri ödemelerinin garanti altına alınabilmesi için bankalar tarafından büyük ölçüde önem taşımaktadır. Bu nedenle bankalar ve diğer finans kuruluşları müşterilerinin genellikle iyi bir kredibiliteye sahip olmasına özen göstermektedir.

Kredi Puanını Etkileyen Unsurlar

Çalışmalarına özen gösteren ve finansal yaşantısında herhangi bir sorun istemeyen tüketiciler kredi notunu olumlu ya da olumsuz etkileyen unsurları bilmelidir. Hangi durumlarda Kredi Puanı yükselir ya da düşer bilindiğinde daha sağlıklı bir kredi skorajına erişmek mümkün olmaktadır. Bu durum sonucunda da acil nakit ihtiyaçlarında, araç kiralamalarında ve iş ortaklıkları gibi pek çok alanda sorunsuz bir şekilde güvenilir bir finansal çalışma yürütmek mümkündür.

Yukarıda da belirtildiği gibi kredi notunu etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır. Yalnızca bankalara yapılan ödemeler değil neredeyse kişinin mevcut tüm fatura ödemeleri de kredi notunu direkt olarak etkilemektedir.

Diğer unsurlar ve kredi notunun hesaplanmasında ele alınan parametreler hakkındaki detaylı bilgilere ise sayfamızdaki kredi notu başlığı altındaki yazılardan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Günlük yaşamı dolaylı ya da direkt olarak etkilemekte olan ve aktif olarak yaşantımız içerisinde bulunan Kredi Puanı hakkındaki tüm detaylı içerikler için bir sonraki yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu bilgiler dahilinde iyi bir kredibilite seviyesine erişmek ve aktif bir banka müşterisi olmak mümkündür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.