Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nedir?

Günümüzde finans sektörü içerisinden günlük yaşama hızla geçiş yapan bir takım terimler bulunmaktadır. Bu terimler arasında da kredi notu terimi sıklıkla duyulmakta ve en çok merak edilen konu başlıkları ise bu kategoride yer almaktadır. Tüketicilerin günlük yaşantısı içerisinde dahi yapacak oldukları alışverişlerde ve bankacılık işlemlerinde sorgulanmakta olan kredi puanı yani Kredi Kayıt Bürosu puanı (KKB puanı) tüketicilerin kredibilite durumlarını yani ödeme alışkanlıklarını gösteren bir puanlama sistemi denilebilir.

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanan ve bir hesaplama sistemi ile puanlamaya dönüştürülen kredi notu her bir tüketicinin özellikle bankacılık işlemleri esnasında referansı olarak değerlendirilmektedir. Bu referans puan aracılığı ile bankalara yapılan başvurular ve talepler ön elemeye ve incelemeye alınmaktadır.  Geçmiş dönemlerde KKB yalnızca kredi notu sorgulama sistemini bankaların kullanımına ve hizmetine sunmakta iken günümüzde de geliştirilen sistemler ve sorgulama ağı üzerinden tüketicilerin de kullanımına açılmıştır. Bu durum da kredi notunun daha çok merak edilmesine olanak sağlamıştır.

Yukarıda da belirtildiği gibi KKB puanı kişilerin risk profillerini ifade etmektedir. En az riskli ve en çok riskli olarak bir takım kategorilere göre ayrılan kredi notu puanları her bir tüketicinin ödeme alışkanlığına bağlı olarak değişmektedir. Sorgulama sayfaları üzerinden yapılan işlemler sonucunda ve risk raporunun elde edilmesi ile de bu derecelendirmelerin farklı olduğu gözükmektedir. Her bir tüketicinin mevcut borç durumu ve ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak 0 ile 1900 arasında bir puanlamaya tabii tutulduğu görülebilir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Sorgulama sayfası üzerinden yalnızca TC kimlik numarası ile işlem yaparak her bir tüketici kendi kredi notuna rahatlıkla erişebilmektedir. Sorgulama işlemleri esnasında kredi notunun güncellenmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Özellikle kredi ya da kredi kartı başvuruları öncesinde bankalar, findeks kredi notu sorgulama ya da kkb kredi notu sorgulama sayfalarından bireysel notlarını öğrenmek için işlem yapması sonuç hakkında ön fikir edinilmesi açısından oldukça önemlidir.

Sorgulama işlemleri ise olukça kısa sürmektedir. Tek bir tıkla her kişi ve kurum kendi KKB notu yer alan belgeye beklemeden erişebilmektedir. Sayfa içerisinde sorgulama için talep edilen ücretin yatırılması ile risk raporu ekrana düşmektedir.

Elde edilen kredi notunun ne ifade ettiği ve risk raporu içerisindeki bilgilerin detaylı açıklamalarına ise sayfamız içerisinde yer alan kredi notu kategorisinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Günlük yaşam içerisinde de aktif olarak kullanılmakta olan KKB notu acil nakit ihtiyaçlarının rahatlıkla giderilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle her bir tüketicinin kendi kredibilite durumunu iyi bilmesi önerilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.