Kredi Notu Hakkında Bilgi

Kredi Notu

Bankalar geliştirmiş oldukları alt yapı ve bankacılık kanalları ile müşterilerine anında ve hızlı bir şekilde hizmet vermeye başlamışlardır. Telefon bankacılığı, mobil bankacılık, internet bankacılığı, SMS bankacılığı ve yaygın ATM ağları ile günün her saatinde herhangi bir şubeye gitme ihtiyacı duyulmadan rahatlıkla işlem yapılabilmekte ve tek tuşla başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu başvurularda ilk olarak tüketicilerin kredi notu sorgulamaları yapılmakta ve ön eleme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kredi Notu Neden Önemli?

Kredi notu yani Kredi Kayıt Bürosu puanı tüketicilerin finansal durumları ve risk profilleri açısından önemli olduğu için bankalar bu sorgulama ile tüketicinin talep etmiş olduğu ürünün geri ödemelerini garanti altına alıp alamayacağını incelemektedir. Düşük KKB notuna sahip olan tüketiciler olumsuz yanıt alırken yüksek kredi notu skorajına sahip olan kişi ve kurumlar da olumlu yanıt alarak ön elemeden geçmiş olmaktadır.

Hangi bankacılık kanalı kullanılırsa kullanılsın bu işlemlerde ilk olarak KKB puanı yani kredi notu sorgulama işlemine göre başvuru sonucu bir SMS aracılığı ile tüketiciye iletilmektedir. Olumlu yanıt alan tüketicilerin kredi notunun yüksek olduğunu ifade etmek mümkündür. Aynı durumun karşılığı olarak da olumsuz yanıt alınmasının sebebi düşük kredi notu varlığı olarak nitelendirilebilir.

Kredi Notu Nerelerde Kullanılır?

Günlük yaşam içerisinde de alışverişler, oto kiralama ve iş ortaklıkları gibi durumlarda da sıklıkla başvurulmakta olan kredi puanı kişilerin finansal kredibilite yani risk profilleri hakkında ön fikir vermeleri nedeni ile oldukça önemlidir. Bu durum sonucunda da kişi ve kurumlar açısından kredi notu hakkında pek çok husus merak edilen en önemli konu başlıkları arasında yerini almıştır.

Düşük kredi notunun olumsuz başvurulara yol açması da en kritik tablolardan biridir. Acil nakit ihtiyaçlarına hızlı yanıt alamayan ve red cevabı ile karşılaşan tüketiciler için en dikkat çekici husus olmuştur. Bu nedenle finansal yaşam içerisinde ve nakit ihtiyaçlarının bankalar aracılığı ile giderilmesi açısında kredi skorajı ve hesaplama işlemine dahil olan etkenlerin detaylı bir şekilde bilinmesi gerekmektedir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunu etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır. Düzenli ödeme alışkanlığına sahip olan tüketicilerin kredi notlarının yüksek, disiplinli bir şekilde ödeme performansı olmayan tüketicilerin ise kredi notlarının düşük olduğunu yüzeysel bir şekilde ifade etmek mümkündür. Ancak kredi notunun etkilendiği pek çok kalemin varlığından söz etmek mümkündür.

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankalar ile yapılan çalışmalar ve ödemelerin dışında da pek çok borç durumunun kredi notunda dolaylı ya da direkt olarak yansıdığı bilinmelidir. Özellikle çok kredi başvurusu yapmak da kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Bankacılık kanalları aracılığı ile birden fazla kredi başvurusu yapmak ve her bir kredi başvurusu için olumsuz yanıt almak kredi notunu etkileyen önemli faktörler içerisinde yerini alır. Bu gibi püf noktalar ve detaylar finansal çalışmaların ve özellikle KKB notu skorajının etkilenmesine yol açmaktadır.

Kredi ya da kredi kartı başvurusu yapacak olan tüketicilerin sitemiz içerisinde yer alan kredi notu başlığı altındaki konu başlıklarını incelemesi yapacak olduğu işlemlerde olumlu yanıt alabilmesi için faydalı bir adım olacaktır. Bu başlık altındaki konular hem kredi notuna olumlu katkı sağlayacak hem de çalışmaların ve ödeme alışkanlıklarının daha disiplinli ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.