Hızlı Kredi Notu Yükseltme

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notları kişi ve kurumların finansal çalışmaları ve ödeme disiplinleri ile oluşmaktadır. Finansal çalışmalar ve ödeme alışkanlıkları sonrasında kredi puanı hesaplanarak riskli ve en az riskli müşteri grupları oluşturulmaktadır. Bu puanlama sistemindeki gruplar bireysel ve kurumsal müşteri potansiyellerinin risk profilleri hakkında bilgi vermesi nedeni ile bankalar ile olan çalışmalarında önemli etkiye sebep olmaktadır. 

Bankacılık ürünlerinin kullanılması sonrasında yapılan düzenli ödemeler kredi notunun yükselmesini sağlayarak iyi bir risk profiline sahip olmasına neden olmaktadır. Bu duruma paralel olarak geciken ödemeler, kırmızı kalem yemek ve dosyaların avukatlık olması kredi notunun olumsuz etkilenmesine ve kredibilite skorunun düşmesine yol açmaktadır.

Zamanında ve düzenli yapılmayan ödemelerin  kredi notunun hızlı bir şekilde düşmesine yol açtığı için acil finansman ihtiyaçlarında bankalarının ve finans kuruluşlarının sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerden yararlanılamamaktadır. Bununla birlikte kişi ve kurumların herhangi bir finansal çalışması olmaması durumunda da kredi notu sıfır olarak görüntülenmektedir. Kredi notu sıfır olan ya da kredi notu düşük olan riskli profillerde ise finansal yaşamın sürdürülebilmesi için Hızlı Kredi Notu Yükseltme teknikleri kullanılmaktadır.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Hızlı Kredi Notu Yükseltme prosedürleri herhangi bir finansal yaşantısı olmayan ya da borç ödeme disiplinlerinde aksaklık olan kişilerin riskli müşteri profillerinden çıkarılarak en az riskli müşteri grubunda yer almasını amaçlayan tekniklerdir. Kredi notu yükseltme tekniklerinin içerisinde bulunan her bir prosedürün titizlikle uygulanması sonrasında bankacılık ürünlerinin her biri rahatlıkla kullanılabilmekte ve istenilen finansman desteği bankalar ya da finans kuruluşları tarafından alınabilmektedir. 

Hızlı Kredi Notu Yükseltme teknikleri arasında tüketicilerin uygulaması gereken beş unsur bulunmaktadır. Bu unsurların yerine muhakka k getirilmesi gerekmektedir. Kredi notunun pek çok borç ödeme alışkanlıklarının ele alınarak hesaplandığı düşünüldüğünde bu unsurların her birinin tek tek dikkat edilerek borç ödeme disiplinlerinin iyileştirilmesine özen gösterilmelidir. 

İlk olarak çeşitli bankalarda bulunmakta olan ve kullanılmayan açık hesapların kredi puanını etkilediğini ifade etmek gerekir. Eğer bankalarda açık bulunan ve kullanılmayan vadeli, vadesiz ve birikim hesapları mevcut ise bu hesapların kapatılması gerekmektedir. Hesapların kapatılmasının ardından bu işlem kredi notuna bir ya da iki aylık bir süre içerisinde yansımaktadır. 

Tüketicinin dikkat etmesi ve uygulaması gereken bir diğer yöntem ise mevcut borç durumudur. Bankalara olan aktif borçlar ve bu borçların ödeme planları kredi notlarını direkt olarak etkilemektedir. Pek çok tüketici kredi puanının ve risk profilinin iyileşmesi için mevcut borcunu vade süresi öncesinde ödeyerek kapatmak istemektedir. Ancak bu ödeme performansı bankalar ve kredi notu nezdinde herhangi bir olumlu etkiye sahip değildir. Yani kredi ya da kredi kartı borçlarının tamamının bir anda ödenerek hesabın kapatılması kredi notuna pek fazla etki etmediği gözlemlenmektedir.

Mevcut borçların tek ödeme planında kapatılması yerine; bankalara ödeme disiplini ve performansını daha detaylı bir şekilde ifade edebilmek için borçların vade süreleri içerisinde ödenmesine özen gösterilmelidir. Vade süresi dolmadan yapılan ödemeler kredi puanının artmasına katkı sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra kredi notunun hesaplanırken ele alınan kriterlerin yalnızca bankalara ve finans kuruluşlarına olan borçlar ve bu borçlara ilişkin ödeme disiplinleri olmadığını ifade etmemiz gerekir. Bilindiği gibi kredi notu hesaplanırken telefon, elektrik, su, doğal gaz gibi kişi adına kayıtlı pek çok fatura ve ödemeler kredi notunun olumlu ya da olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Bu nedenle Hızlı Kredi Notu Yükseltme işlemlerinde kişiye kayıtlı tüm fatura ödemelerinin de düzenli olarak aksatılmadan yapılması gerekmektedir. 

Kredi kartı kullanımı kredi notu üzerinde oldukça etkilidir. Kişi ve kuruma ait kredi kartı mevcut değil ise herhangi bir bankadan vadesiz hesap açılışı yapılarak bu hesaba kullanılmak istenen kredi kartı tutarında para yatırılmalı ve bu tutar teminat olarak gösterilerek kredi kartı alınmalıdır. Banka bloke teminatlı kredi kartı ile düzenli ödeme performansı yakalanarak kredi notunda hızlı bir yükseliş elde edilmektedir.

Kredi kartının yalnızca ödemelerde kullanılması ve yüksek taksitlerden kaçınılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı verilerek tüm faturaların kart üzerinden otomatik yapılması ve nakit alışverişlerin yerine kartın kullanılması ile Hızlı Kredi Notu Yükseltme metotlarına uyum sağlanmış, istenilen kredibilite skoruna erişilmiş olmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.