Ölen Kişinin Emekli Maaşı Kimlere Bağlanır?

Emekli Maaşı Vefat Sonrasında Kime Verilir

Yasalara göre emeklilik gününü ve primlerini tamamlamış kişiler, vefat ederse devlet tarafından sunulan maaş, yakınlarına devrediyor. Ancak burada belirli şartların sağlanması önem teşkil ediyor. Bu şartlar ise tahmin edebileceğiniz üzere daha çok standart seviyede olan ve emeklilik sistemi devamlılığını sağlayan noktalardan oluşuyor. Sosyal sigorta desteğinin varlığı neticesinde kişinin kendisini ve sevdiklerini gelecekte doğabilecek olumsuzluklara karşı koruması mümkündür. Ancak bunun için çalışılmak ve sigorta primlerini ödemek gerekiyor. Eğer minimum şartlar sağlanır ise emeklilik maaşı bağlanarak kişinin yaşamını bu maaş ile devam ettirmesi destekleniyor. Peki, ölen kişinin emekli maaşı kimlere bağlanır?

Bu sorunun cevabı son yıllarda epey sorulur hale gelmeye başladı. Ölen kişinin emekli maaşı, çocuklarına, eşine veya anne babasına geçiyor. Eğer 18 yaşından küçük erkek çocuğu var ise maaşın 18 yaşına gelene kadar belirli bir bölümü çocuğa geçiyor. Aynı şekilde bu süreç içerisinde anne çalışmıyor ise ölen eşinin emekli maaşından yararlanma imkanı buluyor. Buradaki amaç, elbette ailenin zor durumda kalmasını önlemek ve emekli olan kişinin ailesi için elde etmek istediği güvenceyi sürdürebilmektir.

Vefat eden kişi eğer çalışmıyor ve herhangi bir emekli maaşına sahip değilse eşinin emekli maaşını alabilmeye hak kazanıyor. Bu tarz bir kuralın uygulanması, elbette kişilerin haklarını korumaktan geçiyor. Örneğin anne çalışıyor ancak çocuklarına bakmıyor ise 18 yaşından küçük çocukların bakıma ihtiyaç duyması mümkün. Bu tarz bir durumda maaşın tümü çocuk tarafından alınabiliyor. Ancak anne çalışmıyor ve sigorta hakkına sahip değilse maaş kişiler arası bölünmüş oluyor.

Emekli Maaşının Önemi

Gençlik ve orta yaş süreçlerinde çalışmak, kişinin hayatını idare ettirebilmesi için önem teşkil ediyor. Ancak burada önem teşkil eden farklı bir nokta daha var; kişi, çalışarak aynı zamanda geleceğine de yatırım yapmış oluyor. Ödenen sigorta primleri, özellikle yaşlılık sürecinde emeklilik maaşı alınmasını mümkün kılıyor.

İlerleyen yaş ile birlikte kişinin çalışması ne yazık ki zorlaşabiliyor. Bu tarz bir durumda emekli maaşından yararlanmak ve yaşlılık sürecini daha rahat geçirmek elbette önemlidir. Hali hazırda yıllar boyunca çalışmış olan kişi, emekli maaşı neticesinde yaşlılığında daha sakin bir hayat sürme şansı elde ediyor.

Emekli Kişi ve Ailesi İçin Sosyal Güvence

Hem annenin hem de babanın çalışması ve beraberinde emeklilik primlerini tamamlaması, çocukları için son derece önemlidir. Özellikle 18 yaşından küçük yaşta olmak, maddi destek alınmasını neredeyse zorunlu hale getiriyor. Annenin veya babanın başına bir şey gelmesi, çocukların geleceğini bir anda tehlikeye atabilir.

Ebeveynlerin her ikisi veya sadece biri emeklilik için gerekli şartları sağlaması durumunda aile, bir nevi sosyal güvence kapsamına alınmış oluyor. Çocuklar büyüyene kadar ölen babanın veya annenin emekli maaşından pay alabiliyorlar. Eş ise çalışmadığı sürece ölen eşinin maaşını çekebiliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.