Maaşta İcra Varken Diğer İcralar Ne Olur? Eve Gelir Mi?

Maaşa İcra Koyulması

Kredi ve senet gibi borçlu durumlarda ödemelerin düzenli yapılamaması veya hiç yapılamaması ne yazık ki kırmızı kalem yemek ve icralık olma durumunu ortaya çıkarıyor. Genellikle ödemeler yapılmadığı ya da yapılamayacak duruma gelinmesi halinde devreye giren icra takibi, borç miktarının sizden karşılanmasına dayanıyor. Bunun için en sık başvurulan yöntem ise maaşınızın belirli bir bölümüne el koymaktır. Şu anki yasalara göre icra adına maaşınızın 4’te 1’i kesintiye uğrayabilir. Eğer ikinci bir icra ile karşı karşıyaysanız birinci icra bitene yani ilk borcunuz tamamlanana kadar maaşınızdan yeni bir kesinti yapılmaz. Yani tek seferde sadece 4’te 1 oranında bir kesinti yapılabiliyor. Bu kesinti ile borcunuz ödendiği takdirde diğer icranız devreye giriyor ve yeniden maaşınızın kesilmesine yol açıyor.

Bankalara veya farklı kuruluşlara olan ödemelerinizi düzenli yapmanız son derece önemlidir. Doğrudan kredi puanınızı dahi etkileyebilen ödeme gecikmesi, aynı zamanda gelecekte almak istediğiniz maddi desteklerin dahi önünü kesebiliyor. İcra takibinin oluşması ise ne yazık ki çok daha farklı sorunlar ile karşı karşıya kalmanıza kaynaklık edebiliyor. Bundan dolayı mümkün olduğunca borcun ödemesini yapmanız gerekiyor. Eğer birden fazla icra söz konusu ise bu borcun maaşınızdan kesilmesi için talepte bulunabilir ve aynı anda iki farklı borcun tahsis edilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle kişisel isteğe bağlı icra ödemesi yapılması mümkün hale geliyor.

Maaşta İcra Varken Eve Haciz Gelir mi?

Eğer maaşınızda icra var ve belirli bir kesinti yapılıyor ise pekala evinize de haciz gelebilir. Eğer farklı bir yere de büyük borcunuz var ise bunun karşılanması adına evinize haciz işlemi uygulanabilir. Bu doğrultuda evinize gelen ve sahip olduğunuz değerli eşyaları alan yetkililer, bunları olağandan düşük fiyata satabilir ve akabinde elde edilen miktar, borcunuzdan düşer.

Maaşınızda icra kesintisinin olması evinize haciz gelmesini engellemiyor. Eğer birden fazla borcunuz var ise ve ödemesini yapmakta zorlanıyor ise bunun için banka ile görüşmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle yapılandırma amaçlı yapılabilecek yolları deneyebilir ve bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İcra Taleplerinde Haklarınız Bulunuyor

Her türlü aşamada sizin de belirli haklarınız olduğunu unutmamanız gerekiyor. Örneğin maaşınızda icra varken yasa gereği ikinci bir icra uygulanamasa da bu durumu talebiniz ile aşabilirsiniz. Maaşınızın daha büyük bir dilimini icra için otomatik ödeme olarak kullanmanız ve böylelikle ödemelerinizi kolayca tamamlamanız mümkün.

Eğer evinize haciz için memurlar gelirse size sunulan belgeleri detaylı bir şekilde incelemeyi ihmal etmeyin. Neticede haklarınız var ve onları savunmak en doğal hakkınız. Bunların haricinde haciz işlemlerine gelene kadar ödeme yollarını ve seçeneklerini değerlendirdiğinizden emin olun. Haciz işlemleri, değerli eşyalarınızın çok daha ucuz yoldan satılmasına neden olabilir. Bunun yerine kendi eşyalarınızı daha yüksek fiyattan satmayı dahi denemeniz mümkün.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.