Kırmızı Kalem Yiyenler İçin Kredi Veren Bankalar

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Kırmızı kalem yemek, yani bankada bulunan borçlar nedeniyle takibe alınmak demektir. Bunun sonrasında borçlar ödenmezse kişi kara listeye girerek çok daha kötü bir durumda olmaktadır. Bu durumlara düşen kişiler çok fazladır. Kırmızı kalem yiyenler için kredi veren bankalar bu nedenle oldukça fazla araştırılmaktadır. Genellikle bu kişilerin kendilerinin yaptıkları araştırmalardır. Bu tarz krediler ise genellikle acil ihtiyaç için veya bulunan borçların toplu bir şekilde kapatılması için talep edilmektedir.

Kırmızı kalem yemek ne demektir?

Bankacılık sektöründe ‘’Kırmızı kalem yemek’’ oldukça fazla konuşulur. Bir müşteri bankadan çekmiş olduğu kredi veya kredi kartı borçlarını ödemekle yükümlü olmaktadır. Sahip olduğu borçlarda gecikmeler meydana geldiğinde ve bu gecikmelerin süresi göze batacak tarzda olduğunda, kişiye banka tarafından uyarı yapılır ve borcunu ödemesi istenir. Ortadaki borç üst üste birkaç ay ödenmediği taktirde kişi ilk olarak idari takibe alınır yani kırmızı kalem yer. İdari takibe alınma süresi genellikle 3 ay olmaktadır. Bu süre içerisinde borcunu ödemeyen kişilere yapılan işlemdir.
Kırmızı kalem yiyenler için ilk etapta haciz işlemleri uygulaması yapılmamaktadır. Uyarılar ve ihtarlar devam etmektedir ancak bu süre içerisinde kredi notunda düşüşler meydana gelmektedir.

Kırmızı kalem yiyenler kredi kullanabilir mi?

Belirli bir süre ihtarlar alan ve borçlarını geciktirdiği için kırmızı kalem yiyen sıfatına düşen müşteriler, bazı durumlarda ihtiyaçları dolayısıyla kredi çekmek isteyebilmektedir. Ancak takibe alınan bu kişilerin kredi notları oldukça düşük seviyede olmaktadır. Borçları bütün bankalar tarafından görülmektedir. Borcun odluğu banka dışında herhangi bir bankaya gidilse dahi, kişinin kredi konusunda eksiklikleri ve riski belli olmaktadır. Kredi notu sadece bir banka tarafından değil BDK tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle hangi bankaya gidilirse gidilsin kredi başvurusu konusunda sorun yaşanacaktır. Bu nedenle kırmızı kalem yiyenler için kredi veren bankalar pek mümkün olmamakta ve bulunamamaktadır.

Kırmızı kalem yiyenler listesinden nasıl çıkılır?

Bankalardan ihtar alanların ve durumu riskli olan kişilerin sayısı çok fazladır. Bu şekilde kırmızı kalem yiyenler listesine girmeye hak kazananlarda bir hayli fazla olmaktadır. Tabi bu durumdan nasıl çıkacağını doğal olarak merak etmektedir bütün bu insanlar. Aslında bunun oldukça kolay ve basit bir yolu vardır. Borçları ödemek… Bankada riskli durumda yer alan kişiler, sahip olduğu borçların belli bir kısımlarını veya tamamını ödediğinde, riskleri azalmakta ve kredi notlarında iyileşme olmaktadır. Ancak bankada oldukça riskli bir kategoride olan ve ihtar alan kişilerin, sahip oldukları borçların hepsini ödemesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde kalem yiyenler listesinden çıkılabilir ve kredi notunda düzelmeler görülebilir. Ancak kredi notunda düzelmeler olduğunda ve kırmızı kalem yiyenler listesinden çıkıldığında, herhangi bir krediye başvuru yaparak olumlu bir dönüş alınabilir. Sahip olunan borçların tamamı ödenmeden, listeden çıkmak imkansızdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.