Senetle Kredi Alınabilir mi?

Senetle Kredi Alma

Senetle kredi veren firmalar ve bankalar bulunmaktadır. Ancak bu şekilde kişilere banka dışında kredi veren firmalar kimse tarafından önerilmemektedir. BU tarz firmalarda oldukça sorun yaşanabilmekte ve bunun birçok örneği de bulunmaktadır. Bankalar ne yazık ki senetle kredi olayına çok yanaşmamaktadırlar. Eskiden, senetle alışveriş oldukça yaygındı ve her yerde bu tarz alışverişler yapılmaktaydı. Zamanla kredi kartı ve kredilerin yaygınlaşması ile bu tarz alışverişlerde çok az yerlerde mümkün olmaya aşladı. Senetle kredi alınabilir mi sorusu oldukça fazla kişi tarafından gündeme gelmektedir. Özel firmalar ve şirketler tarafından elbette çok kolay bir şekilde hallolsa da, bankalar bu tarz senetlerin kolay bir şekilde düzenlenebilmesi ve yasal olarak yaptırımlarının hafif boyutlarda olması nedeni ile fazla yanaşmamaktadırlar.

Senetle kredi veren bankalar?

Garanti Bankası ve Ziraat Bankası senetle kredi imkânları sunan bankaların arasında yer almaktadırlar. Ancak diğer bankalar için imkânsız demek yanlış olur. Senetle kredi verilemez diye bir kuralları bulunmamaktadır. Ancak bir müşteriye senetle kredi verilmesi için, oldukça fazla araştırma yapılmakta ve kişinin geçmişi tamamen taranmaktadır. Her ne kadar teminat olarak senetler gösterilse de kişinin kredi notu ve bankalar ile olan geçmişi önemsenmektedir. Burada senetle kredi alınabilir mi sorusunun cevabı evet olmaktadır.

Senetle kredi veren firmalar?

Bu konu oldukça derindir ve bununla alakalı olarak internet üzerinde oldukça fazla yazılar bulunmaktadır. Senet ile kredi veren oldukça firma, şirket veya kişiler olduğunu belirtmek isteriz. Ancak bu tarz verilen krediler pek yasal sınıfına girmemektedir. Oldukça fahiş oranlarda faizler ile verilmekte ve alınan kişiler oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bu tarz kişilerden veya firmalardan kredi alıp oldukça fazla sorun yaşayan insanlar bulunmaktadır. Bunun gibi olumsuz durumlar yaşamamak için birçok kişi, bu tarz senetle kredi yöntemini tercih etmemektedir. İnternet üzerinden araştırma yapıldığında insanların karşısına oldukça fazla kredi veren özel şirketler, firmalar çıkmaktadır. Aslında birçoğu firma ve şirket adı altına gizlenmiş tefeci veya dolandırıcı olmaktadır. Bunları ayırt etmek ne yazık ki imkânsızdır.

Bankalar neden senetle krediye olumlu bakmazlar?

Bankalardan senetli kredi bazı durumlarda alınabilse de, genel anlamda yapılan başvuruların veya isteklerin birçoğu olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır. Senet işi bir yazıya dayanıldığından dolayı, oldukça kolay bir şekilde değişimlere uğrayabiliyor ve hatır senedi gibi ortalıklarda dolanabiliyor. Buda bankalar için risk demektedir. Bankalar ortada riskli bir durum olduğunda kendilerini durdurmakta ve riskin büyüklüğüne göre seçimlerini yapmaktadırlar. Bu tarz prosedürleri genellikle kredi verirken riskli müşterilerde kullanırlar. Olay aynıdır aslında.
Kişilerin ancak banka ile iletişimi ve araları (kredi notları) iyi olduğu takdir de fırsat imkânı verilebilmektedir. Bu fırsatlar ne yazık ki her banka tarafından müşterilere sunulamamaktadır. Bu şekilde kredi alacak olan kişilerin bankalar ile iletişime geçerek görüşmesi gerekli olmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.