İmar Barışı Kredisi Veren Bankalar & Genel Bilgiler

İmar Barışı Kredisi Veren Bankalar

İmar düzenine aykırı bir şekilde inşa edilen yapılar adına çıkan imar barışı, belge alımını ve değerin ödenmesini mümkün hale getiriyor. İşlem adına resmi olarak başvuran kişi sayısı 3 milyonu geçmiş durumda. Fırsattan yararlanmak ve resmi belgeye kavuşmak isteyen kullanıcılar, bunu yapabilmek için belirli bir miktarda para ödemek zorundalar. Yapılan anlaşma ise ödemenin kolayca temin edilmesine yardımcı oluyor. İşlem adına özel olarak tasarlanan krediler, aylık olarak ödeme kolaylığı yaratıyor. Peki, imar barışı kredisi veren bankalar hangileri?

Yapı durumuna aykırı bir binada oturuyorsanız bunun için imar barışından yararlanmanız mümkün. Gerekli başvuruları yaptığınız takdirde ne kadarlık bir ödeme yapmanız gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Ödeme işlemi için maddi destek arıyorsanız bu durum adına özel olarak tasarlanan kredilere başvurmayı düşünebilirsiniz. Şu anda VakıfBank, Şeker Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası ve Halkbank imar barışı kredisi veren bankalar içerisinde yer alıyor. Kolay ödeme imkanı ve düşük faiz desteği gibi özellikleri ile kullanıcıların ilk tercihi olan imar barışı kredileri, elbette bu durum adına özel olarak alınabiliyor.

Kredi seçenekleri oldukça çeşitli tutuluyor. 20.000 TL’den 100.000 TL’ye kadar imar barışı kredisi çekebilirsiniz. Alacağınız kredi miktarı ve belirleyeceğiniz vade sayısı doğrudan faiz oranına etki ediyor. Genel olarak düşük faiz oranlarının bulunduğu kredi olanağında imar barışına özel destek gözle görülür orandadır. Diğer tüketici kredilerine oranla çok daha cazip fırsatların söz konusu olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Yapı Kayıt Belgesi ve İmar Barışı

İmar barışı yasasından yararlanmak istemeniz durumunda yapı kayıt belgesi almanız gerekiyor. Bu belge, ilgili devlet dairesine başvurmanız ve ödemenizi yapmanız takdirde size veriliyor. Eğer ödeme işlemi için kredi kartı kullanmayı düşünüyorsanız ne yazık ki bu tarz bir imkanın bulunmadığını bilmeniz gerekiyor. Ödemeler genel olarak nakit veya banka kredileri üzerinden sağlanıyor.

Yapı kayıt belgesinin değeri hesaplanırken belli başlı noktalara dikkat ediliyor. Tam değerin ortaya çıkmasında arsanın emlak vergi değeri yapının maliyeti toplanarak hesap yapılıyor. Toplam maliyetin konutta %3, ticaride %5 karşılığı yapı kayıt belgesi ödemesi olarak alınıyor. Eğer bu miktarı ödemekte zorlanırsanız veya bir anda ödemeniz mümkün değil ise cazip banka kredilerinden yararlanmanız tavsiye ediliyor. Böylelikle düşük miktardaki aylık ödeme ile yapı kayıt belgenize kavuşabilirsiniz.

Metrekare hesaplama işlemlerinde uygulanan fiyat tablosu ise binalarda 200 TL, 1 – 2 katlı binalarda 600 TL, 3 – 7 katlı binalar için 1000 TL, 8 ve daha yüksek katlı binalarda 1600 TL; villa, AVM ve hastane gibi yapılarda ise 2.000 TL esas alınıyor. 48 aydan başlayan vadeler ile kredi çekebileceğiniz gibi vade sayısını 60 aya kadar uzatabilirsiniz. Böylelikle daha düşük miktarda aylık geri ödeme olanağından yararlanmanız mümkün.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.