Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı Hatasının Sebebi ve Çözümü

Hata Kodu

İş yeri sahiplerinin yaşadığı ödeme problemleri arasında yer alan Red onaylanmadı hatası, ne yazık ki müşterilerde olumsuz bir etki bırakılmasına yol açıyor. Bu konuda çeşitli çalışmaların yapılması gerektiği gibi aynı zamanda sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Zira müşteride oluşturulan olumsuz izlenim, kayba yol açabileceği gibi aynı zamanda o kişinin bir daha iş yerinize gelmemesine kaynaklık edebilir. Peki, hata kodu 05 red onaylanmadı hatasının sebebi ve çözümü tam olarak nedir?

Özellikle kredi kartı ve banka kartı ile yapılan ödemelerde doğan bir sorun olan hata kodu 05, aslına bakılırsa müşteriyi ilgilendiren bir problemdir. Genellikle bu hatanın alınması, pos cihazında bir problemin olduğu izlenimini yaratıyor. Nitekim bu durum, hem müşterinin hem de iş yeri sahibinin aynı anda sorun yaşamasına kaynaklık ediyor. Oysa problemin müşterinin kredi kartından dolayı yaşandığı bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Nitekim sorunun kaynağının bilinmesi, çözüm yoluna gidilmesini mümkün hale getiriyor. Zira bu problemin yaşanması, müşterinin aynı gün içerisinde farklı bir yerde kartla alışveriş yapmaya kalkması durumunda tekrardan oluşacaktır. Buna neden olan faktör, kredi kartına tanımlanan güvenlik desteğidir. Özellikle hırsızlık ve izinsiz kullanım gibi durumlar adına tanımlanan güvenlik özellikleri, kimi zaman hata kodu 05 probleminin doğmasına yol açıyor.

Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı Hatasının Sebebi

Pos cihazlarının kullanımı esnasında ekrana gelen hata kodu 05 red onaylanmadı hatası, kullanılmaya çalışılan kredi kartının limitinden kaynaklı yaşanıyor. Pek çok banka tarafından uygulanan günlük alışveriş limiti bulunuyor. Eğer kullanılmaya çalışılan kredi kartında da bu tarz bir güvenlik önlemi bulunuyor ve kullanıcı günlük limitine ulaştıysa bu hata ile karşılaşması mümkün oluyor.

Örnek vermek gerekirse; eğer kredi kartının günlük 1000 TL değerinde alışveriş limiti varsa ve kişi gün içerisinde 1000 TL değerinde bir alışveriş gerçekleştirdiyse bir sonraki işlemde söz konusu hata ile karşılaşabilir. İzinsiz kredi kartı kullanımına ilişkin alınmış bir önlem olan bu durum, eğer kartınız çalınır ve bundan son anda haberiniz olursa maksimum alışverişin bu değerde yapılmasını sağlıyor. Böylelikle yüksek miktarda zarara uğramanız önlenmiş oluyor.

Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı Hatasının Çözümü

İş yeri sahibi olarak pos cihazınızda bu sorun ile karşılaşıyorsanız öncelikle müşterinizi bilgilendirmeniz gerekiyor. Bu tarz bir hata kodunun ekrana geldiğini ve ne anlama geldiğini karşı taraf ile paylaşabilir, müşterinin sorun adına harekete geçmesini sağlayabilirsiniz.

Günlük müşteri limiti, kartın bağlı olduğu bankaya ait mobil uygulama üzerinden değiştirilebiliyor. Eğer mobil bankacılık uygulaması kullanılmıyorsa bunun yerine müşteri temsilcisine bağlanarak gerekli işlemlerin yapılması sağlanabilir. Her iki hizmetten de yararlanmak istemeyen müşteri, bunların yerine en yakın banka şubesine giderek gerekli desteği alabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.