Devlet Destekli Çeyiz Hesabı

Devlet Çeyiz Desteği

Düğün içerisinde alışverişlerin ve düğün hazırlıklarının yürütülebilmesi için ihtiyaç duyulan acil nakit ihtiyaçları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Devlet Destekli Çeyiz Hesabı ile sağlanmakta olup, evlenecek olan çiftlere maddi destek sunulmaktadır.

Çeyiz ödeneği ile karıştırılan bu destek 2016 yılı itibari ile verilen bir destek programıdır. Devlet Çeyiz Hesabı açılışı sonrasında koşulları sağlayan kişilere birikimlerinin belli bir oranları dahilinde destek sunulmaktadır. Bu destek programına Çeyiz Hesabı ya da Devlet Katkısı demek de mümkündür.

Devlet Çeyiz Hesabı Nedir?

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı kamu bankaları tarafından açılan çeyiz hesabında evlilik öncesinde birikim yapılmasının ardından gelir elde edilmesi ve en geç 27 yaşını doldurmadan evlilik yapılması halinde toplam birikimin %25’i kadar devlet katkısının yansıtıldığı hesaptır. Ayrıca bu çeyiz birikimi hesabından kar payı da elde edilmektedir.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Özellikleri

Çeyiz kredisi olarak da adlandırılan Devlet Destekli Çeyiz Hesabı üzerine yansıtılan devlet katkıları birikim yapılmış olan ödemelere göre değişiklik göstermektedir. Evlilik tarihinden itibaren çeyiz hesabındaki birikimin %25’i kadar devlet katkısı alınmaktadır.

Kamu bankalarında 2021 yılı itibari ile aylık ödemelerin alt sınırı 207, 66 TL’dir. Üst limit ise 2.076,61 TL olarak belirlenmiştir. Üç aylık ödemelerde alt sınır ise 622,98 TL olup, üst sınır ise 6.229,85 TL olarak sınırlandırılmıştır. Hesabın açılışı esnasında azami 31.149.19 TL’ye kadar bir defaya mahsus olarak hesaba para yatırılabilmektedir. Bu rakamlar her yıl düzenli olarak değerleme oranında arttırılmaktadır.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı yalnızca Türk Lirası olarak açılabilmektedir. Ayrıca evlenecek çiftler ortak hesap açamazlar. Düzenli ödemeler yılda 1 kez aksatmak mümkündür. Tüm bunların dışında çeyiz hesabından 2 kez para çekebilme hakkı bulunmaktadır.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Koşulları Nelerdir?

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı açmak için belli kriterler talep edilmektedir. İlk olarak 24 yaşını doldurmamış olunmalıdır. Ayrıca daha önce evlilik yapılmamış ve Türk vatandaşı olma koşulu istenmektedir. Bununla birlikte düğün tarihinden en az 3 yıl önce düzenli olarak hesaba ödeme yapılmış olması istenmektedir. Devlet katkısından yararlanabilmek için de 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılması ve evlilik tarihinden sonra ilk 6 ay içerisinde ilgili evlilik belgeleri ile başvuru yapılarak çeyiz hesabına katkının yansıtılması talep edilmelidir.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

18 yaşından büyükler veya 18 yaşından küçük kişiler için veli ya da vasisi tarafından açılabilen Devlet Destekli Çeyiz Hesabı ilgili kamu bankalarının herhangi bir şubelerini ziyaret ederek kolaylıkla açılabilmektedir. Kimlik fotokopileri ve hesap açılışında yatırılacak olan paranın verilmesi ile birlikte hesap açılışı tamamlanmış olmaktadır. Ancak hesap açılmadan önce devlet destekli çeyiz katkısı koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde katkıdan yararlanmak mümkün değildir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.