Avukatta Olan Kredi Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Kredi Borcunu Taksitlendirme

Bankaya olan borcunuz nedeniyle avukat bürosuna sevk edilen bir ödemeniz var ise bu konuda belli başlı durumlara dair bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Günümüzde ne yazık ki her gün pek çok kişi kredi ve kredi kartı kullanıyor. Gelir miktarına göre yapılmayan harcamalar, ilerleyen süreçte kişiye oldukça zorlu bir dönem yaşatıyor. Bunun yanı sıra işten çıkma veya hastalık gibi durumlar sonucu borcun ödenememesi de elbette mümkün. Bu tarz durumlar karşısında hukuk bürosu ile karşı karşıya gelebilir, borcunuzun avukata taşındığına şahit olabilirsiniz. Peki, avukatta olan kredi borcu nasıl taksitlendirilir?

Ne yazık ki bu sorunun kesin bir cevabı bulunmuyor. Hali hazırda kredi borcunuz avukata devredilmeden önce bankanız sizin iletişime geçmeye çalışacaktır. Bu süreç içerisinde size ödeme kolaylığı yaratan bankanız, aynı zamanda kredi borcu yapılandırma imkanı gibi olanakları da anlatabilir. Eğer tüm bu süreci göz ardı etmiş ve bankanızdan gelen iletişim isteklerine bir türlü yanıt vermemişseniz ne yazık ki borcunuzun avukata devredildiğine rastlayabilirsiniz. Borcun uzun bir süre boyunca ödenmemesi sonucunda yasa gereği zaten avukata devir gerçekleşiyor. Önemli olan bu durumun önüne geçmeyi sağlamaktır. Yani borcunuz avukata devredilmeden önce hareket geçmeli ve alternatif ödeme yollarını değerlendirmelisiniz. Avukata devredilen borç, aynı zamanda icra yaşama olasılığı anlamına da geliyor. Bu nedenle temkinli davranılması bir hayli önemlidir.

Avukatta Olan Krediyi Taksitlendirme

Eğer banka tarafından avukata yani hukuk bürosuna devredilen bir borcunuz var ise artık banka ile değil avukat ile görüşmeniz gerekecektir. Bunun için borcunuzun devredildiği hukuk bürosundan randevu alabilir ve avukat ile yüz yüze iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. Eğer karşınızdaki kişiye güven verir veya en azından borcunuzu taksitler halinde ödeyeceğinize dair garanti sunabilirseniz avukatta olan krediyi taksitlendirme şansı elde edebilirsiniz.

Hukuk bürosu ile görüşme yapmanız mutlak süratle size olumlu bir dönüş sağlamayabilir. Özellikle ödeme yapacağına dair kesin bir taahhüt sunamayan kişiler için taksitlendirme imkanı ne yazık ki oluşturulmuyor. Ayrıca genel olarak bakıldığında avukatta olan kredi için taksitlendirme imkanı bulunmuyor dahi denilebilir. Olay sadece avukat ile yapacağınız görüşmeye ve karşınızdaki kişinin bir nebze olsa size inanmasına dayanıyor.

Kredi Borcunun Avukata Devredilmesini Önlemek

Herhangi bir kredi veya kredi kartı ödemenizi yapmamanız halinde yasalar gereği belirli bir süreniz bulunuyor. Eğer bu süre içerisinde de ödeme yapmazsanız bankanız size çeşitli yollar sunacaktır. Borcunuzun avukata devredilmemesi için borcunuzun ödemesini gerçekleştirmeniz ya da bankanızın size sunduğu yollardan birini tercih etmeniz gerekiyor.

Borç ödemesi adına herhangi bir şekilde harekete geçmemek, bankanın bu duruma karşı önlem almasına yol açıyor. Bunun için uygulanan yegane önlem ise elbette icra ve borcun avukata devridir. Avukata devredilen borç, maaşınızdan kesilerek ödenebiliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.