Kredi Borcu Yapılandırması

Kredi Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır 2021

Kredi çekmek bankalar aracılığıyla belirli taksit oranları ve belirli faiz oranlarıyla belirtilen süre sonunda ödenmesi şartıyla yapılan binevi borç alma işlemidir. Kişiler ihtiyaçlarının çeşidine ve miktarına göre kredi çekmek zorunda kalabilirler. Konut kredileri, taşıt kredileri, ihtiyaç kredileri ya da kobi kredileri başvurabileceğimiz kredi türleri olarak sayabilinmektedir. Kredi ihtiyacınız kadar ihtiyaç sonrası size verilen kredinin onaylanması süreci de önemlidir.

Kredi onaylanması süreci bittiğinde kredi sizin hesabınıza ödenmeye başlayacaktır. Kredi çekerken ödeyebileceğiniz miktar ve ödeyebileceğiniz taksit tutarı ve taksit sayısı kredi çekimlerindeki en hassas noktaların başında gelmektedir. Bankalar bazen esnek davranarak kredi oranlarında sizlere fazlasıyla yardımcı olabilirler ancak sizler bunlara güvenerek ihtiyacınızdan fazla kredi çeker veyahut taksit planlamasını düzgün yapmazsanız kredi geri ödemesinde ve borç yapılandırmasında fazlasıyla zorluk çekeceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Kredi Şartları Nelerdir?

Kredi almak kadar kredi şartlarını taşımak da önemlidir. Bu şartlardan en önemlisi ödeme gücünüzün olması ve bu güce göre ödeme planı yapmanız gerekmektedir. Ödeme gücü bulunmayan bir kişinin finans kuruluşlarından kredi alması oldukça zor olacaktır. Sonuçta bankalar da ödeyemeyecğinizi bile bile elindeki nakit parayı size vererek kendini zor durumda bırakmak ve mahkemelerle icralarla uğraşmak istemez.

Kredi Notu

Kredi notu kredi tahsis edilirken dikkat edilen en önemli hususların başında gelmektedir.  Kredi notunu yükseltmek kredi borçları sebebiyle bankalar tarafından kredi verilmeyen kullanıcılar için oldukça önem arz etmektedir.  Kredi notu yüksek olmayan tüketicilerin kredi taleplerinin karşılanması oldukça zor olacaktır. Bu sebeple kredi notu bankayla kişi arasında yapılan puanlama sistemini ifade etmektedir.
Bu puanlamada en önemli nokta yapılan finansal işlemlerdir.

Kredi Notuna Etki Eden Faktörler

Alınan kredinin geri ödenmesi, düzenli kredi kartı kullanımı ve borç ödemesi, otomatik ödeme talimatları, hesapta yapılan hareketlilik gibi konular  kredi notunu oluşturan temel unsurlar olarak göze çarpmaktadır. Bu hususlara dikkat eden kullanıcıların kredi not ortalaması oldukça iyi seviyede olacağından kredi tahsisi yapılırken herhangi bir sorun veyahut zorlukla karşılaşılması oranı düşük olacaktır.

Kredinin Onaylanması

Kredinin onaylanması için gerekli olan en önemli belgeler resmi olarak çalıştığınıza veya gelir sahibi olduğunuza dair evrakların sunulması ve kredi notunuzun yüksek olması olarak sıralanabilir. Banka merkezinden gelen onayın üzerine krediniz verilir. Kredinizin verilmesi sonucunda hesabınıza aynı gün aktarım yapılır. Aktarımdan sonra kredinizi alabilir ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda kredinizi kullanabilirsiniz.

Kredi Ödeme Sorunu

Kredi alındıktan sonra ödemesiyle alakalı olarak zaman içerisinde sorunlar meydana gelebilmektedir. Ödeme sorunu oluşmaya başladığı süreçte bir kaç aylık sürede sadece uyarı yapılması ve faiz işletilmesi söz konusu olmaktadır. Bu yapılan işlem için için herhangi bir yaptırım demek yanlış olur. Ardından hala ödeme yapılmaması halinde banka sizinle iletişime geçerek borç yapılandırması adına teklifle gelecektir

Kredi Borcu Yapılandırma Süreci Nasıl İşler?

Kredi yapılandırma işlemine karar verildikten sonra bankayla tüketici arasındaki ödeme taksitlerinin düşürülmesi veya uzatılması yoluna gidilir. Tüketicinin kendini toplamasına süre verilirken diğer yandan da bankanın hiç ödeme almaması sorunu giderilmeye çalışılır. Kredi borcu yapılandırma sürecine girdikten sonra ödemelerin anlaşılan şekilde ödenmesi gerekir. Ödenmemesi halinde ise banka artık süreci avukatlara devredecektir. Avukatlar da ödemenin yapılmasını isteyecek olup, cevap alınamaması durumunda kefile başvuracaktır. Kefilin ödeme yapmaması halinde de haciz yoluna gidilecektir. Bunların oluşmaması için en başından bilinçli ve ödeme olanaklarına göre hareket etmek oldukça önem arz eder. 30510 sayılı resmi gazetede yayınlanan ve resmileşen son verilere ulaşabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.