Araba Alırken; İhtiyaç Kredisi mi Taşıt Kredisi mi?

Sıfır Araç Alırken Kredi

Yeni bir otomobil sahibi olmak için başvurulan ödeme yöntemleri arasında krediler yer alıyor. Sıfır veya ikinci el fark etmeksizin banka taşıt kredisi neticesinde otomobil satın almak mümkün. Özellikle belirli bir miktarda nakit sahibi olan ve kalan ödeme miktarını kredi ile kapatmak isteyen kişilerin sayısı da bir hayli fazla denilebilir. Hal böyle olunca neredeyse tüm bankalar, buna uygun kredi seçenekleri oluşturuluyor. Sunulan kampanyalar ve avantajlar neticesinde otomobil sahibi olmak için çeşitli kolaylıklar yaratılıyor. Çeşitli kredi seçenekleri dahi sadece otomobil satın alımlarında kullanılmak üzere tasarlanıyor. Peki, araba alırken ihtiyaç kredisi mi taşıt kredisi mi seçilmeli?

Kredi seçmek istiyorsanız öncelikle bankaların sunduğu güncel kampanyalara göz atmanız gerekiyor. Eğer çekmek istediğiniz miktara uygun bir ihtiyaç kredisi ile karşılaşır ve faiz oranı taşıt kredisine oranla daha düşük olursa bu durumdan faydalanabilirsiniz. İhtiyaç kredisi, bazı kampanyalar çerçevesinde oldukça düşük faizli olacak şekilde alınabiliyor. Bu durum, taşıt kredisine oranla daha tasarruflu bir adım atmanıza yardımcı olabilir. Buradaki kilit nokta ise tahmin edebileceğiniz üzere ayrıntılı bir şekilde araştırmak yapmaktan geçiyor. Eğer sıfır otomobil alacaksanız taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi seçenekleri arasında araştırmayı yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun sonucunda karşılaşacağınız seçenekler, faiz oranları ve kampanyalar, seçim yapmanızı kolaylaştırıyor.

Taşıt Kredisi ile İkinci El Araba Almak

Günümüzde epey artan ikinci el otomobil satışları, buna uygun maddi olanakların yaratılmasına ön ayak oluyor. Nitekim bankalar tarafından sunulan taşıt kredileri arasında ikinci el otomobillere özel krediler de bulunuyor. Eğer yeni bir otomobil satın alırken taşıt ve ihtiyaç kredileri arasında kaldıysanız bir de ikinci el otomobil kredilerine göz atmayı deneyebilirsiniz. Tabi bunun için satın alacağınız aracın ikinci el olarak değerlendirilmesi gerekebilir.

Satın almak istediğiniz ürün ile başvuracağınız kredi türünün uyumlu olması, bazı durumlarda fayda sağlayabiliyor. Bu konuda çeşitli çalışmalara imza atan bankalar, faiz ve vade sayısı gibi konularda kolaylık yaratıyor. Sıfır ve ikinci otomobiller için geçerli kılınan taşıt kredileri, bu çerçevede değerlendirilebilir.

Hangi Krediyi Almak Mantıklı?

Bu sorunun cevabı pek çok değişkene sahip denilebilir. Araştırma yapmanız gerektiği gibi sıfır otomobil satışlarında bayi ile görüşmeniz de faydalı olabiliyor. Çeşitli satıcılar, hali hazırda bankalar ile resmi olarak anlaşmalı satışlar gerçekleştiriyor. Bu tarz bir fırsattan yararlanmanız halinde düşük faizli kredi çekme imkanı yakalayabilirsiniz.

Yılın son aylarında veya buna benzer dönemlerde çeşitli kampanyalara imza atan bankalar, benzer şekilde ihtiyaç kredisi faizlerinde cazip fırsatlar yaratıyor. Eğer otomobil satışı gerçekleştiren bayiden alacağınız faizden çok daha düşük faizli bir kredi ile karşılaşırsanız alternatif seçeneği düşünebilirsiniz. Bu noktada araştırma yapmanız ve elbette bütçenizi önceden belirlemiş olmanız önem teşkil ediyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.