Ziraat Bankası TOKİ Kredisi

Ziraat Bankası TOKİ Konut ve İş Yeri Kredisi

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yani TOKİ ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol kapsamında verilen bir konut kredisi ürünüdür. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın ülke genelinde alt ve orta gelir grubundaki kişilere yönelik konutları ve iş yerlerini, gerekli hizmet birimler ile alt yapılarını, tüm bunların yanı sıra modern kentleşmenin tüm unsurlarını içerisine alan bir politika ile tamamlayarak sunmak amacı ile verilen bir konut ve iş yeri satış finansman desteği olarak ifade edilebilmektedir.

Ziraat Bankası ve TOKİ arasında yapılan bu anlaşma protokolü kapsamında, konut ve iş yeri sahibi olmak isteyen banka müşterileri uygun faiz oranları ve vade süreleri ile projeler kapsamında diledikleri eve ya da işyerine sahip olabilme imkanı yakalamaktadırlar.

TOKİ Konut ve İş Yeri Projeleri içerisinde almak istedikleri konutun veya işyerinin başvuru aşamasından tapu teslimine kadar olan tüm süreç içerisinde tüm finansman desteğini sağlayan Ziraat Bankası satış işlemlerine ait başvuruların toplanması, konutların satışı, konutların teslimi, konut ve DASK sigortaları, devir işlemleri, taksitlerin tahsilatı, borç kapama ve tapu teslimlerini birebir olarak yürütmektedir.

Tüm satış işlemlerine ait aracılık hizmetini yürüten Ziraat Bankası TOKİ Kredisi ile açık satışı duyurulmuş olan projelerden satın alınmak istenen konut veya iş yeri hızlı bir müraacat süreci ile rahatlıkla alınabilmektedir. Açık satışı duyurulmuş projelerden konut/iş yeri alınmak istenmesi halinde konutların satışı için belirtilen koşulların ve şartların taşınması ile en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret ederek müracaat edilmesi yeterlidir.

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi Başvurusu diğer bankacılık ürün ve hizmetlerinin taşımış olduğu işlem prosedürlerine sahiptir. Ancak ilk olarak TOKİ konut ve iş yeri satışlarındaki şartların yerine getirilmiş olması istenmektedir. Alt gelir grubunda olan kişiler için sağlanan bu konut ve iş yeri satışlarında ilk olarak T.C. vatandaşı olunması istenmektedir.

Daha sonrasında tercih edilen projenin olduğu il ve ilçe sınırları içinde 1 yıldan az olmamak koşuluyla ikamet edilmesi gerekmektedir. Projenin olduğu il nüfusuna kayıtlı olduğunu ifade eden belgenin beyan edilmesi istenmektedir. Başvuru sahiplerinin başvuru tarihi itibari ile 25 yaşını doldurmuş olması ve aylık hane halkı gelirinin ise 6.500 TL’yi geçmemiş olması gerekmektedir.

Yukarıda ifade edilen koşulların ve şartların taşınması halinde satın alınmak istenen konut ya da iş yeri TOKİ internet sitesinden ya da proje mahallinden belirlenerek banka şubesine müracaat edilmelidir. Müracaat işlemi esnasında başvuru işlemleri vadesiz hesap üzerinde yürütüleceği için hesap yok ise bir vadesiz hesap açılışı yapılmaktadır. Daha sonrasında peşinat bedelleri, vergiler ve komisyon tutarları açılan bu hesaba yatırılarak Ziraat Bankası TOKİ Kredisi ile gayrimenkul satış işlemi tamamlanmış olmaktadır. Satış işlemi sonrasında TOKİ’den alınan gayrimenkulün teslimatı için konutun KDV’sinin yatırılması ve KDV faturası, ödeme dekontu ve gayrimenkule ait satış sözleşmesinin fotokopisi ile birlikte şantiyeye gidilmesi gerekmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Ziraat Bankası TOKİ Kredisi işlemleri vekaletname ile yürütülebilmektedir. Noter kanalı ile düzenlenen vekaletname sayesinde satışa sunulan konutlara ilişkin işlem yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi Ödeme

Ziraat Bankası TOKİ Kredisi geri ödeme işlemleri başvuru sahibi üzerine açılan vadesiz üzerinden yürütülmektedir. Hesap içerisindeki bakiyenin yeterli olması durumunda taksitler otomatik ödeme ile tahsil edilmektedir. Kredi kullanımının tamamlandığı anda taksit tutarları ve kredi hesap bilgileri müşteriye aktarılmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.