Uygun Faizli Kredi Nasıl Alınır?

Uygun Faizli Kredi Şartları Nelerdir?

Eğitim, sağlık, tatil, gayrimenkul gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için belirli bir nakit bulundurmamız gerekmektedir. Hali hazırda nakdiniz bulunmuyor ise farklı farklı ihtiyaç kredileri sağlayan bankalardan ucuz kredi çekmeniz gerekir. Bankalardan kredi çekerken de bazı hususlara dikkat etmek çok önemlidir. Öncelikle vade süresi ve faiz oranlarına dikkat etmelisiniz. Ucuz kredi almak, size çok şey kazandırır. Genellikle bankalarda vade süresi ile faiz oranları arasında doğru orantı vardır. Yani vade süresi arttıkça faiz oranı da artmaktadır. Ucuz kredi verdiğini iddia eden birçok banka vardır. Ancak kişi, kendi bütçesine en uygun krediyi seçmelidir. İhtiyacınız olan ne varsa ona göre kredi çekmelisiniz. Araba almak için konut kredisi çekerseniz eğer, faiz oranlarında dengesizlik yaşarsınız ve daha fazla faiz vermek zorunda kalırsınız. Ödeme konusunda sıkıntı çekerseniz de kredi puanınız düşer.

Ucuz Kredi İçin Kredi Puanı Hesaplaması

Kredi puanı; her birey için ayrı ayrı oluşturulan bir sistemdir. Aslına bakılacak olursa, bankalar arasındaki matematiksel bir formüldür. Kredi notu her bir birey için 400 ile 900 arasında değerler almaktadır. Bir bireyin kredi puanı başlangıçta 675’tir. Kredi çektikten sonraki ödemelerinize göre, piyasadaki çeklerinizin durumuna göre, kredi kartı borcunuzun ödeme planına göre bu oran düşüp yükselmektedir. Eğer düzenli olarak ödemelerini yapan biriyseniz kredi puanınız yükselecektir. Ancak ödemeler konusunda herhangi bir sıkıntı yaşıyorsanız kredi puanınız düşmektedir. Ucuz kredi alabilmek için de kredi puanı çok önemlidir. Ucuz kredi çekecek olan kişiler için bankalar daha titiz davranmaktadırlar. Ucuz kredi genellikle bankaların seçkin müşterilerine verilir. Seçkin müşteri unvanı ise sadece bir benzetmedir. Ödemelerini düzenli yapan her müşteri, her banka için seçkin bir müşteridir. Bankalar da ödeme konusunda sıkıntı çekmedikleri için ucuz kredi vermekte hiçbir tereddüt yaşamazlar.

Ucuz Kredi İçin 2 Farklı Seçenek

Ucuz kredi çekebilmek için bankaya başvuruda bulunduğunuz zaman ilk önce kredi puanınıza bakılmaktadır. Kredi puanınız düşük ise ucuz kredi çekemeyebilirsiniz. Kredi talebinizin onaylanması için ya kredi puanınızın yüksek olması gerekir ya da satın alacağınız ürünü bankaya ipotek ettirmeniz gerekmektedir. Ucuz kredi çekebilmek için bankaya başvurduğunuz zaman geri çevrilmemek istiyorsanız bu iki yöntemden birisini seçmekte fayda görürsünüz.

Bankalar genellikle satışı kolay olan mallara kredi vermeyi tercih ederler. Yeni alınacak bir araba ya da ev için bankalar kolaylıkla kredi vermektedirler. Ancak ucuz kredi de olsa bankalar ücretin tamamını karşılamazlar. Mesela konut kredisini örnek vermek gerekirse; satın almak istediğiniz evin değeri üzerinden %75 oranında bir miktarı karşılamaktadırlar. Bu oran bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Ödemelerde sürekli sıkıntı yaşayan kişiler için kara liste oluşturulmaktadır.

Ucuz kredi için bankaya başvuran bir kişi, kara listede yer alıyorsa kesinlikle kredi verilmemektedir. Kara listede yer alan bir kişi, ipotekli ihtiyaç kredisi ile ucuz kredi almak isterse, ipotek ettirmek istediği malın cinsine ve değerine göre talebi onaylanır ya da onaylanmaz. Ancak ipotek söz konusu olmazsa, kara listede olan hiç kimse ucuz kredi talebinde bulunamaz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.