Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sonrasında ekonomik olarak üretim ve istihdamda büyük hasarlar oluşmuştur. Bu hasarların azaltılması ve ekonomik açıdan yaşanan bireysel krizlerin giderilmesi amacı ile ülkemizde “ekonomik istikrar kalkanı” adı altında tedbirler alınmıştır.

Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri içerisinde yer alan Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi seçeneği ile Ziraat Bankası tarafından hane halkı geliri 5.000 TL altında olan bireysel tüketicilere finansal açıdan destek sunulmuştur.

Ziraat bankası aracılığı ile sunulan bireysel temel ihtiyaç destek kredisi uygulaması pandemi sonrasında yaşanan kapanmalarda tüketicilerin gelir kaybı yaşaması ile oluşan maddi problemlerinin finanse edilmesi amaçlanmıştır.

Pandemi sonrasında ihtiyaç sahibi vatandaşların desteklenmesi amacı ile sunulan bu kredi paketi fatura ödemelerinin ve diğer geciken borçların kapatılmasını sağlayarak ekonomik açıdan problem yaşayan vatandaşların ekonomik hasarlarının azaltılması hedeflenmektedir.

1 Nisan itibari ile başvurulara açılan Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi Ziraat Bankası’nın yanı sıra VakıfBank ve Halkbank tarafından da ihtiyaç sahibi tüketicilere sunulmaktadır.

Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi Koşulları

Bankacılık ürün ve hizmetlerinin tümünde olduğu gibi Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi seçeneğinde de ilk olarak tüketicilerin riskli grupta olmaması istenmektedir. Bu nedenle açık takip kaydı bulunmayan ve kredi notu / risk raporu iyi olan tüketicilerin başvuruları olumlu olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte hane gelirinin 5.000 TL’nin altında olması kredi kullanım koşullarında önemli bir parametredir. Ayrıca hane halkı içerisindeki bir temel ihtiyaç destek kredisinden yararlanmış ise bir diğer kişi yararlanamamaktadır.

Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Pandemi ile birlikte 3 kamu bankaları tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşların kullanımına sunulan Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi başvurusu bankacılık kanalları aracılığı ile online olarak gerçekleşmektedir. Ziraat Bankası, Vakıfbank ya da Halkbank mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden başvuru yapmak oldukça kolaydır. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi sekmesi üzerinden kişisel bilgilerin girilmesinin ardından başvuru butonuna basarak online olarak başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi Özellikleri

Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi 6 ay ödemesiz 10.000 TL’ye kadar düşük faiz oranlarında 30 ay vade seçeneği ile ihtiyaç sahibi vatandaşların kullanımına sunulmaktadır. Ödemeler ise tercih edilen vade seçeneğine göre aylık eşit taksitler halinde yapılmaktadır. 5.000 TL’lik kredi 6 ay geri ödemesiz 30 ay vade seçeneğinde 188 TL, 7.500 TL’lik kredi 6 ay geri ödemesiz 30 ay vade seçeneğinde 282 TL, 10.000 TL’lik kredi 6 ay geri ödemesiz 30 ay vade seçeneğinde 376 TL aylık taksit tutarlarına sahiptir.

Pandemi Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Sonucu

Temel ihtiyaç kredisi başvuruları online olarak yapıldıktan sonra sonuçlar başvuru yoğunluğuna göre 3 ila 7 iş gün içerisinde belli olmaktadır. Başvuruların sonuçları kullanıcıların başvuru esnasında belirtmiş olduğu telefon numarası ve mail adresi gibi kanalları iletildiği gibi bankacılık kanalları üzerinden giriş yapılarak bireysel kredi başvuruları üzerinden temel ihtiyaç kredisi başvurusu sonucu kontrol edilebilmektedir. Kredi başvurusunun onaylanması halinde kredi tutarı banka şubeleri aracılığı ile hesaba direkt olarak aktarılmakta; başvuru yapılan bankada vadesiz banka hesabı bulunmaması halinde tüketici adına banka hesabı açılışı yapılarak kredi tutarı bu hesaba aktarılmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.