Kredi Başvuru Süreci

Kredi Onay Süreci Nasıl Gerçekleşiyor?

Ülke genelinde hizmet vermekte olan bankalar sunmuş oldukları ürün ve hizmetlerin tüketiciler tarafından kullanılması aşamasında bir takım kriterlerin yerine getirilmesini talep etmektedir. Bu kriterler ışığında yapılan başvurulara olumlu yanıt vermekte olup, uyum sağlamayan tüketicilerin taleplerine de red yanıtı vermektedirler.

Öncelikle ilk aşamada ele aldıkları koşul kredi notu skorajlarıdır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından geçmiş dönemlerden itibaren yapılan tüm aktif finansal işlemlerin kayıt altına alınarak oluşturulduğu kredi notları tüketicilerin finansal kredibilite durumları hakkında bir ön fikir vermesi sebebi ile bankalar yapılan müracaatlar ve başvurular aşamasında ilk olarak bu notu sorgulamaktadırlar. Böylece risk teşkil eden ya da en az riskli müşteriler arasından eleme yaparak ürünlerinin ödemelerini garanti altında tutmaktadırlar.

Kredi notu puanlaması sistemi içerisinden olumlu yanıt alarak diğer kriterlerin sağlanması aşamasına gelindiğinde kişilerin kullanacak oldukları kart ya da kredi gibi ürünlerin ödemelerini düzenli olarak sağlayıp sağlayamayacağı değerlendirilmektedir. Bu aşamada da sigorta primleri sorgulanmakta ve aylık gelir durumlarının belgelenmesi talep edilmektedir.

Ancak günümüzde her bir kişinin sigortalı olarak çalışmadığı göz önünde bulundurulduğunda tüketiciler her koşulu yerine getirip sigorta primlerinin yatırılmaması hususunda takılabilmektedirler. Bu durum sonucunda da başvurularının olumsuz yanıtlandığı görülmektedir. Ancak bir takım bankanın yapmış olduğu değişiklikler ve çalışma politikasında gitmiş olduğu yenilikler ile sigorta olmadan kredi çekmek de mümkündür.

Sigortasız Kredi Çekilebilir Mi?

SSK olmadan kredi çekmek isteyen ya da Gelir Belgesiz Kredi seçeneklerinden yararlanmak isteyen tüketiciler için düzenlenen bir takım alternatif yöntemler bulunmaktadır. Özellikle ev hanımlarına ve öğrencilere yönelik düzenlemiş oldukları kampanyalar ve uygulamalar kapsamında sigortasız kredi çekmek isteyen kişiler acil nakit ihtiyaçları için bu bankalara başvuru yapabilirler.

Yukarıda da belirtildiği gibi her bir bankanın farklı çalışma politikası mevcuttur. Bu nedenle her bir bankanın çalışma politikası farklı olduğu için sayfamız içerisinde yer alan Gelir Belgesiz Kredi konu başlığı altında da ifade edildiği gibi kişinin üzerine ait olan bir mülkü ipotek olarak göstermesi ya da kefil koşulunu sağlaması gibi alternatif seçenekler ile kredi kullanması mümkün olabilmektedir.

Sigortasız kişiye kredi veren bankalar ile çalışma yapmadan ya da bankalara başvuru yapmadan önce koşulların detaylı bir şekilde incelenmesi önerilmektedir. Aksi halde ön onay sürecinde olumlu yanıt alınsa dahi kesin onay aşamasında olumsuz yanıt alınması kredi notunu olumsuz yönde etkileyecektir.

Kredi başvuru süreci ve banka çalışma koşulları hakkında bilgi sahibi olmadan yapılan işlemlerden olumsuz yanıt alınması ile kredi notunda düşüşler gözlemlenebilir ve sigortasız olma durumunun yanı sıra düşük kredi notu puanı ile kötü bir kredibilite ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu nedenle başvuru yapılmadan önce sigortasız kredi çekebilmek için bankaların koşullarının detaylı incelenmesi gerekmektedir. Gerekli koşulların sağlanması ile başvuru süreçleri başlatılmalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.