Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olanlara Kredi

Günümüzde tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda kredi çekmesi ile ardından yaşanılan olumsuzlukların sonucunda bu tüketicilerin isimlerinin Merkez Bankası tarafından riskli müşteri olarak tanımlanması ve ardından kara listeye eklenmesi söz konusu olabilmektedir. Bir kimsenin adının kara listeye eklenmesi bankalardan alınacak olan pek çok hizmette aksaklıklar ve problemler yaşanmasına ya da zorlukların çıkmasına neden olabilmektedir.

Kara listede adı bulunan tüketiciler düzensiz ödeme şekilleriyle yasal süreci aksatmalarından dolayı bankalardan yapmış oldukları her işlem ve başvuru sonrasında olumsuz yanıt alabilmekte ve bankalar adı kara listede bulunan kişilerin kredi kullanmalarına olanak sunmamaktadır. Bu tip finansal problemlerde de Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar ile ilgili arayışlara geçilmektedir.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Kişilerin geçmiş ve mevcut finansal kayıtları ile sicilleri Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmakta olup, tüm bu kayıtlar bankaların ortak havuzunda paylaşılmaktadır. Kullanılan kredinin ödemelerinin düzensiz bir şekilde yapılması ya da vadesinde ödenmemesi sonucunda sicilinin bozulması kişilerin kara listeye girmesine neden olmaktadır.

Tüketicinin kara listede olması durumunda da bankalar nezdinde riskli bir profil olarak nitelendirilmesinden dolayı bankalar bu kimseler ile çalışmak istememektedir. Bu listeden yalnızca kişinin adının silinmesi ile tekrar bankalar ile olan çalışmalara devam etmek mümkündür. Ancak farklı çalışma politikalarına sahip ve borç kapatma kredisi adı altında ihtiyaç kredisi türü sunan Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar da bulunmaktadır.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Ancak günümüzde bankalar kara listede olan kişilerin kredi ya da kredi kartı kullanmasına yönelik olumlu çalışmalar yürütmezken, bir takım bankalar bu tip kimseler için çalışma politikalarına yeniliklere giderek ve geliştirerek hizmet vermeye başlamışlardır. Bu sınırlı sayıda bulunan Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar arasında öncelikle Denizbank, Finansbank ve ING Bank yer almaktadır. Borç kapatma kredisi adı altında vermiş oldukları kredi ürünlerinde belirli teminatlar karşılında kara listede olan kişilere kredi kullanımına olanak sunmaktadırlar.

Çeşitli kriterler ve finansal bilgiler doğrultusunda bu bankalar adı kara listede geçen kişilerin kredi kullanması konusunda işlemler yürütmektedirler. Bu kriterler içinde kişilerin geçmiş dönemlerdeki borçlarının gecikme nedenleri, aylık gelirleri ve gelir beyanında bulunabilecekleri taşınmaz mülkleri bulunmaktadır.

Bir kimsenin isminin kara listeden silinebilmesi için ve bankalarla olan çalışmalarına aktif olarak tekrar başlayabilmesi için tüm borçların kapatılması gerekmektedir. Borç ödemelerinin yapılmasının sonrasında 5 yıl geçmesi zorunludur. Ancak kişilerin sicillerinin bozulmasına sebep olan borçlarını borç kapatma kredisi ile kapatması sonucunda hesap hareketlerini iyileştirerek 5 yıllık süreyi beklemeden kredi kullanabilmesi gibi bir durum söz konusu olabilmektedir.

Kara Listede Olanlar İçin Kredi Seçenekleri

Ayrıca bankalar kara liste içerisinde adı geçen kişiler için çalışmalar başlatmış olup, bu kişilere düşük limitlerde kredi kartı temin etmelerine olanak sunmaktadırlar. Kişinin kullanmış olduğu hesaplar üzerinden verilmekte olan otomatik ödeme talimatları ve düşük limitli kredi kartının mevcut borç ekstrelerinin asgarisinin değil net borcunun ödenmesi kredi kullanabilmek için doğru kriterleri oluşturmaktadır. Böylece kişilerin taşınmaz mal varlıklarıyla son dönemlerde yapmış olduğu hesap hareketlerinin olumlu istatistikleri kredi başvurularında pozitif etki yaratarak risk durumunu azaltmış olduğu gözlemlenmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.