İhtiyaç Kredisi Alma Şartları

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

Bankaların ve finans kuruluşlarının geri almak kaydı ile belirli vade ve faiz karşılığında sağladığı finansman kredi olarak adlandırılmaktadır. İhtiyaç kredileri ise kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile verilen bir kredi türüdür. Bu kredi seçeneği tatilden, sağlığa, eğitimden, evliliğe kadar pek çok acil nakit ihtiyaçları için bankalar tarafından tüketicilere sunulmaktadır.

Geçmiş dönemlerde ihtiyaç kredisi başvuruları yalnızca banka şubelerinden yürütülürken bankaların çalışma politikalarındaki yenilikler ve bankacılık uygulamalarının geliştirilmesi sonrasında ihtiyaç kredisi başvuruları şubeye gitme ihtiyacı hissetmeden internet ya da telefon üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Başvuruların olumlu yanıtlanmasının ardından ihtiyaç kredisi ürünü başvuru sahibinin hesabına aktarılmaktadır. Ancak bu aşamada tüketicilerin acil nakit ihtiyaçlarını ihtiyaç kredisi ürünü ile karşılayabilmesi için İhtiyaç Kredisi Alma Şartları içerisinde bulunan kriterlere uyumlu olması gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanmak ve ihtiyaç kredisi alabilmek için bankaların ele aldıkları ilk kriter kredi notudur. Kredi notu bankaların müşterilerini değerlendirdikleri bir puanlama sistemi olarak ifade edilebilir. 1 ila 1900 arasında oluşan bu notta 1 en riskli, 1900 ise en iyi puan olarak ifade edilmektedir. En riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak adlandırılan bu puanlama başvuru sahibinin değerlendirilmesine ve ihtiyaç kredisi ön onay sürecinin şekillenmesine yardımcı olmaktadır.

İhtiyaç kredisi başvurularında değerlendirilen kredi notları kullanılacak kredinin faiz oranı, vade süresi ve kredi üst limitinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Yüksek kredi puanına sahip olan tüketiciler düşük faizli ve uzun vadeli kredi kullanabilme şansına  sahiptirler.

İhtiyaç Kredisi Alma Şartları içerisindeki bir diğer kriter ise belgelenebilir gelirin olmasıdır. Ayrıca kullanacak kredinin aylık taksit tutarlarının en az 2 katı belgelenebilir bir gelir talep edilmektedir. Aksi halde kredi üst limiti ve vade süresi hesaplamalar ile değiştirilmektedir. Bunun yanı sıra sigortalı olarak çalışan ve aylık gelir elde eden kişilerin son çalışılan yerde en az 3 ay sigortalı olarak çalışması istenmektedir. Ancak bu durum bankaların çalışma politikalarına ve değerlendirmelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Memur olarak çalışan kişilerin ise çalışma süreleri bankalar tarafından talep edilmemektedir. Memurların İhtiyaç Kredisi Alma Şartları içerisinde yalnızca kredi puanları referans olarak ele alınmaktadır.

Emekli kişilerin ihtiyaç kredisi başvurularında ise emekli aylıkları referans olarak ele alınmaktadır. Süre kısıtlaması olmadan da kabul edilmektedir. Ancak resmi olarak beyan edilmesi talep edilmektedir.

İhtiyaç kredisinin ipotekli olarak talep edilmesi halinde kişinin evli olması durumu mevcut ise eşinden yazılı izin alınması yani eş muvafakatnamesi talep edilmektedir. Kredi başvuru sürecinde bankadan kefil talep edilmesi halinde de yine eş rızası talep edilmektedir.

Tüm bu kriterleri yerine getiren ve 18 yaşını doldurmuş olan kişi ve kurumlar internet ya da online bankacılık kanallarını kullanarak ihtiyaç kredisi başvurusu rahatlıkla yapabilmektedirler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.