Hazır Kredi

Hazır Kredi Nedir?

Bankaların ve finans kuruluşlarının sunmuş olduğu finansman destekleri kredi olarak adlandırılmaktadır. Geri almak koşulu ile satın alma gücünün belirli sürelerde ve faiz oranlarda devredildiği bu finansman desteği ticari amaçlar dışında kalan tüm ihtiyaçların karşılanması amacı ile bankalar tarafından tüketicilerin kullanımına açılmıştır.

Eğitim, sağlık, seyahat, giyim, konaklama, düğün ve yol gibi pek çok bireysel harcamalarında ya da hizmet alımları esnasında orataya çıkan nakit ihtiyaçlarında kullanılan bu finansman araçları bankaların çalışma politikalarına ve kredi kullanım şekil/koşullarına göre çeşitli olarak sınıflandırılmaktadır.

Hızlı Kredi, anında kredi ya da Hazır Kredi olarak adlandırılan finansman aracıek kredi limiti olarak adlandırılabilmektedir. Acil nakit ihtiyaçları esnasında doğan finansman arayışını hızlı, formalitesiz ve kolay çözümler ile karşılayan hazır krediler tüketicilerin limitleri ve kredi puanları dahilinde istediği tutarlarda kredi kullanmasına olanak sunmaktadır.

Hazır Kredi Başvuru Koşulları

Hazır Kredi banka müşterisinin mevcut ek hesabının limitine bağlı bir ekl kredi limiti olduğu için mevcut ek hesabının limiti oranında kredi kullanılabilmektedir. Kullanılan kredi yalnızca taksitli olarak ödenebilmektedir. Hazır kredinin limiti dahilinde ise 2 ay ila 36 ay arasında vade seçeneklerine sahiptir. Bu vade sürelerinde taksitli olarak ödeme yapılabilmektedir. 

hazır kredinin limitleri taksitli nakit çekim, kredi kullanım durumu, banka kredi politikaları ve koşulları çerçevesinde incelenerek ya da kullanılan kredilerin göre ödemeleri değerlendirilerek değiştirilebilmektedir. Yani risk profili iyi olan banka müşterilerinin talep ettikleri hızlı kredinin üst limiti arttırılabilmektedir.

Kredi limitinin yanı sıra hazır kredinin faiz oranları ise kredi notuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bankaların faiz ve ücretler sayfalarındaki açıklamalara ve güncel faiz koşullarına ek %1,74 aylık faiz oranlarından başlamaktadır. Gecikme faiz oranları ise %2,28’dir.

Kredi kullanım koşulları çerçevesinde bankalar hayat sigortası yapılmasını talep edebilmektedir. Poliçeler bankaların belirlemiş olduğu teminatlar dahilinde başka sigorta şirketleri tarafından düzenlenerek banka şubesine ibraz edilebilmektedir.

Hazır Kredi Başvurusu

Bankaların sunmuş olduğu kredi seçeneklerinden yararlanmak için banka şubelerini ziyaret etmek yerine Hazır Kredi ve anında kredi avantajlarında olduğu gibi herhangi bir banka şubesini ziyaret etmeye gerek kalmadan nakit ihtiyacını anında karşılamak mümkündür. Başvurular bankaların internet bankacılığı, çağrı merkezleri, bireysel internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanalları üzerinden 7/24 rahatlıkla yapılabilmektedir.

Kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması halinde talep üzerine kullanılan kredi limiti banka hesabına aktarılmakta ve aktif edilmektedir. Acil nakit ihtiyacı ile birlikte doğan bu finansman desteği için evrak gibi prosedürlere takılmadan ve vakit kaybetmeden kredi tutarını hemen kullanmak mümkündür.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık kanalları üzerinden yalnızca bir kez Hazır Kredi için başvuru yapıldığında limitin tanımlanması ile birlikte 7/24 kredi kullanılabilmektedir. Tanımlanan bu limitler kullanılması halinde kaybolmamaktadır. Tek seferde ya da parça parça farklı zamanlar içerisinde kullanılabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca hazır kredilerde bankalar kredi tahsis ücreti de talep etmemektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.