Faizsiz Konut Kredisi

Faizsiz Konut Kredileri

İlk uygulaması 1985 yılında başlatılmış olan Faizsiz Konut Kredisi, Toplu Konut Fonu’ndan şehit aileleri, terör malulleri ile birlikte dul ve yetimlere açılan bir kredi türüdür. Toplu Konut Fonu’ndan 5.000.000 TL faizsiz kredi verilerek başlatılan faizsiz kredi uygulamasının kapsamı ilerleyen dönemlerde genişletilerek Emekli Sandığı üzerinden maaşa bağlanan ve faizsiz konut kredileri için “Hak Sahipliği Belgesi” alan tüm şehit aileleri ve terör malulleri ile bu kimselerin dul ve yetimlerinin de faydalanması sağlanmıştır.

Bu esaslar çerçevesinde Toplu Konut Fonu üzerinden açılan Faizsiz Konut Kredisi 1991 yılı itibari ile yürürlüğe girerek T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilerinin hak sahipliği ile krediye başvuru yapılmasına olanak sunulmuştur. Her yıl Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından Türkiye geneli için belirlenen yıllık kredi miktarı düzenli olarak arttırılmaktadır. 2021 yılı için faizsiz konut kredilerinin oranı ise 177.000,00 TL’dir.

Konut kredisinin geri ödemeleri hak sahiplerinin her türlü tazminat dahil aldığı maaşın ¼’ü oranındaki miktarın SGK tarafından kesilmesi şeklinde tahsis edilmektedir. Konut kredisinin vadesi ise borcun tümünün kapatıldığı tarih olup, kullanılan konut kredisine herhangi bir şekilde faiz uygulanmamaktadır. Kredinin kullanılması esnasında yalnızca bir defaya mahsus olarak %1 oranında masraf kesintisi yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol kapsamında Toplu Konut Fonu üzerinden açılan Faizsiz Konut Kredisi ürününe ek olarak ülke genelinde alt ve orta gelir grubundaki kişilere TOKİ proje başvuruları aşamasından tapuların teslimine kadar olan süreç içerisinde başvuruların toplanması, konutların satışı, konutların teslimi, DASK sigortası, taksit tahsilatı, devir işlemleri, borç kapatma ve tapu işlemleri gibi hizmetler Ziraat Bankası aracılığı ile yürütülmektedir. Bu kapsamda faizsiz konut kredilerine ek olarak TOKİ konut ve iş yeri satışlarında kullanılacak kredi için T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı ile birlikte herhangi bir Ziraat Bankası şubesinin ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu

Faizsiz konut kredisinden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu / Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden hak sahipliğine dair belge alınması gerekmektedir. Daha sonrasında kamu bankası olan Ziraat Bankası’na müracaat edilerek kredi başvurusunda bulunulmalıdır. Toplu Konut Fonu üzerinden açılan bu kredi ürünün yanı sıra TOKİ konut ve işyeri satışları için kredi başvurusu satın alınmak istenen konut ya da işyerinin TOKİ’nin web adresi ya da projesinden belirlenmesi ile yapılabilmektedir. Proje detaylarının Ziraat Bankası’nın herhangi bir şubesine gidilerek iletilmesi gerekmektedir.

Başvuru işlemleri Ziraat Bankası vadesiz hesapları üzerinden yapılmaktadır. Vadesiz hesabın bulunmaması halinde bir vadesiz hesap açılışı yapılarak; peşinat bedelleri, vergi ve komisyon bedelleri açılan vadesiz hesaba yatırılarak gayrimenkullerin satış işlemleri çok kısa bir sürede gerçekleşmiş olmaktadır.

Faizsiz Konut Kredisi Ödeme Koşulları

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilerinin hak sahipliği ile almış oldukları Faizsiz Konut Kredisi taksitleri ve ödemeleri hak sahiplerinin her türlü tazminatlar dahil olmak üzere SGK tarafından kesilmektedir. Diğer TOKİ konut ve iş yeri satışlarında kredi geri ödemeleri vadesiz hesap içerisindeki bakiyeden tahsil edilmektedir. Bakiyenin yeterli olması halinde vade sürelerinde otomatik olarak kesinti yapılmaktadır. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.