Ek Hesap Limiti

Ek Hesap Limiti Nedir?

Bankacılık ürün ve hizmetleri içerisinde bulunan Vadesiz Mevduat Hesabı birikimlerin istenilen zaman kullanılabileceği ve bankacılık işlemlerinin rahatlıkla gerçekleştirildiği bir hesap türüdür. Para çekme, para yatırma gibi basıt bankacılık işlemlerinin yapıldığı bu vadesiz mevduat hesaplarına bankaların belirlemiş olduğu limitler dahilinde tanımlanan kredi Ek Hesap Limiti olarak tanımlanmaktadır.

Vadesiz mevduat hesaplarında yeterli bakiye olmaması halinde hesaptan para çekilmesine, alışveriş yapılmasına olanak sunan bu kredi ürünü, vadesiz mevduat hesabının özelliklerini taşıyan sürekli bir kredi olarak da ifade edilebilmektedir. Vadesiz mevduat hesabına tanımlanmasının ardından limitler dahilinde sürekli ve her an kullanılabilmektedir.

Ek Hesap Limiti Açma

Ek Hesap Limiti açma ve ek hesap başvurusu için bankaların şubeleri ziyaret edilebileceği gibi, internet bankacılığı, çağrı merkezleri, ATM’ler ve mobil bankacılık kanalları üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Başvuru esnasında vadesiz mevduat hesabı içerisinden ek hesap açma butonu üzerinden başvuru yapmak yeterlidir.

Ek hesap başvuruları ve ek hesap limit talepleri bankaların politikalarınca değerlendirilerek başvuruların olumlu yanıtlanması durumunda herhangi bir şubeye gitmeye gerek kalmadan vadesiz hesaba tanımlanan limit yine vadesiz hesap üzerinden anında kullanılabilmektedir.

Ek Hesap Limiti Nasıl Belirlenir?

Ülke genelinde hizmet vermekte olan kamu ve özel bankaların müşterilerine sunmuş oldukları Ek Hesap Limiti kredi politikaları çerçevesinde oluşturdukları kriterler doğrultusunda belirlemektedirler. Her banka ek hesaba ilişkin limiti serbestçe belirleme hakkına sahip olmakla birlikte; banka müşterisinin risk profilini ve kredi notunu da referans almaktadır.

Ek Hesap Faiz Oranları

Ek Hesap Limiti üzerinde uygulanan faiz oranları diğer bireysel kredilere kıyasla günlük olarak gerçekleştirilmektedir. Bireysel kredilerin faiz oranları aylık olarak tahakkuk ettirilirken tanımlanmış olan hesap limitinden para çekilmesi ile birlikte ödeme yapılacak güne kadar faiz işletilmektedir. KKDF ve BSMV faizleri üzerinden hesaplamalar yapılarak ek hesap üzerinden tahsil edilmektedir.

Ek hesap limitinin aynı gün içerisinde kullanılarak kapatılması halinde yalnızca bir günlük faiz uygulanmaktadır. Tatil günlerinde kullanılan limitlerde aynı gün hesaba para yatırılması durumunda para valörlü şekilde yatacağı için ilk iş gününe kadar olan faiz ödenmektedir.

Bankaların ek hesap limitlerinde uygulamış oldukları faiz oranları ise piyasa koşulları, çalışma politikaları ve müşterinin risk profiline göre değişiklik göstermekle birlikte %1,39’dan başlamaktadır.

Ek Hesap Limiti Taksitlendirme

Ek Hesap Limiti içerisinde taksitli kullanım için ayrıca bir limit tahsis edilmemektedir. Banka tarafından tanımlanan limit oranında kullanım yapılabilmektedir. Taksitli kullanım ise yalnızca vadesiz mevduat hesap sahibinin isteğine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Taksitli kullanım tutarları ise bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte; 200 TL ila 10.000 TL arasındadır. Limitin taksitlendirilmesi halinde ise 2 ila 24 ay vade süresi ile geri ödemeleri tahsil edilmektedir. Taksitlendirilen hesap limitlerinin belirtilen tarihlerde ödenmesi halinde ise taksitli kullanım nedeni ile tekrar faiz işlenmemektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.