Devlet Destekli Taşıt Kredisi

Düşük Faizli Taşıt Kredisi

2020 yılı itibari ile tüm dünyayı etkisine alan Covid-19 salgını sonrasında pek çok sektörde duraklamalar, iflaslar ve hatta büyük krizler meydana gelmiştir. Etkilenen sektörler içerisinde bulunan otomotiv sektörü de bu salgından etkilenmiş olup; sıfır ya da ikinci el araç piyasalarındaki ticaret hacmi oldukça düşmüştür.

Otomotiv sektöründe yaşanan bu hacim düşüklüğü sonrasında devlet tarafından normalleşme süreci kapsamında destekler vermeye başlamıştır. Devlet Destekli Taşıt Kredisi olarak adlandırılan bu destekler kamu bankalarının hazırlamış oldukları kredi kampanyaları ile duyurulmuştur.

Pandemi salgını sonrasında otomotiv sektörünün hareketlenmesini ve ekonomide yaşanan krizlerin hafifletilmesini sağlamak amacı ile sunulan bu taşıt kredisi desteği oldukça düşük faiz oranları ile başlayan kredi seçeneklerine sahiptir. Tüm bunların yanı sıra 1 yıl geri ödemesiz 15 yıl vade seçeneklerine sahiptir.

Devlet Destekli Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Pandemi sonrasında normalleşme süreci kapsamında sunulan destek paketi içerisinde yer alan Devlet Destekli Taşıt Kredisi ülke genelinde hizmet veren kamu bankaları tarafından sunulmaktadır. Kendi çalışma politikaları çerçevesinde düzenlemiş oldukları taşıt kredisi destekleri Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halk Bank tarafından sunulmaktadır.

Devlet Destekli Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt alımlarında kolaylık sağlamak ve otomotiv sektörünü hareketlendirerek ekonominin canlanmışını sağlamak amacı ile sunulan Devlet Destekli Taşıt Kredisi seçenekleri 1 yıl geri ödemesiz ve 15 yıl vade seçeneğine sahip olmasının yanı sıra kamu bankaları tarafından 0 km yerli araçlar için %0.49 ila %0,69 faiz oranı ile verilmektedir.

İkinci el taşıt alınması halinde ise uygulanacak faiz oranları değişiklik göstermektedir. İkinci el araç alınması halinde 6 ay geri ödemesiz olarak 60 ay vade ile %0,82 faiz oranlarında kredi sunulmaktadır. İkinci el araçlarda kredi üst limiti ise 150 TL olarak sınırlandırılmıştır.

Devlet Destekli Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Destek paketi içerisinde sunulan yerli 0 araç ve ikinci el araç alımında ertelemeli ve düşük faizli Devlet Destekli Taşıt Kredisi başvurusunda ihtiyaç duyulan gerekli evraklar diğer taşıt kredileri seçenekleri ile aynıdır. Nüfus cüzdanı, maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, ikametgah belgesi, yerli sıfır ya da ikinci el aracın ruhsatı ya da fotokopisi ile başvuru yapılabilmektedir.

Yerli Üretim Otomobiller Hangileridir?

Taşıt alımlarında ertelemeli ve düşük faiz oranlarında sunulan taşıt kredisi desteklerinden yerli üretim yapan otomobil markaları yararlanmaktadır. Ülke çapında araba üretimi yapın firmalar içerisinde yerli üretime sahip olan markalar ise aşağıda yer almaktadır;

  • Ford
  • Fiat
  • Toyota
  • Peugeot
  • Renault
  • Honda
  • Hyundai
  • Citroen
  • Isuzu

Devlet Destekli Taşıt Kredisi Başvurusu ve Başvuru Tarihi

2020 yılı itibari ile tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sonrasında açıklanan destek paketi 5 Haziran 2020 tarihi itibari ile tüm kamu bankalarında tüketicilerin başvurularına sunulmuştur. Başvuru işlemleri kamu bankalarının şubeleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemi esnasında Devlet Destekli Taşıt Kredisi başvuru evrakları ile herhangi bir banka şubesini ziyaret ederek 1 ila 6 ay geri ödemesiz %0,49 ya da %0,82 faiz oranları ile yerli üretim taşıt kredisinden yararlanmak oldukça kolaydır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.