Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devlet Destekli Düğün Kredisi

Düğün hazırlıklarında ve alışverişlerinde oluşan masrafları karşılayabilmek için acil nakit ihtiyaçları doğmaktadır. Bu nakit ihtiyaçları kamu ve özel bankalar tarafından ihtiyaç kredisi türü olan Evlilik Kredisi ile karşılamak mümkündür. Evlenirken oluşan yüklü harcamaların giderilmesi amacı ile verilen bu kredi türü mobilyadan balayına kadar tüm masrafların uzun vade imkanları ile küçük taksitler halinde ödenmesine olanak sunmaktadır.

Evlilik kredisi ya da düğün kredisi olarak adlandırılan bu ihtiyaç kredisi türü kamu ve özel bankaların sunmuş olduğu kredi kampanyaları, farklı faiz oranları ve vade seçenekleri ile evlenecek çiftlerin kullanımına açılmıştır. Bu kredi türüne alternatif olarak tercih edilen Devlet Destekli Evlilik Kredisi ise yine evlenecek çiftler için devlet tarafından sunulan bir kredidir.

Devlet Destekli Evlilik Paketi Nedir?

Bir ihtiyaç kredisi türü olan evlilik kredileri, düğün sürecinde oluşan masrafların giderilmesi ve doğan acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile verilen bir kredidir. 36 aya varan vade seçeneklerine sahip olan bu kredi olanağı devlet tarafından da evlenecek çiftlere verilmektedir. Devlet Destekli Evlilik Kredisi olarak adlandırılan bu ürün aslında bir birikim hesabıdır. 

Devlet Destekli Evlilik Kredisi ya da Çeyiz Hesabı olarak adlandırılan bu ürün evlenecek çitflerin bankada hesap açması ve bu açılan çeyiz hesabına her ay düzenli olarak para yatırılması şeklinde bir prosedüre sahiptir. Evlilik akdinin gerçekleşmesinin ardından da açılan bu çeyiz hesabına 9bin TL’lik bir katkı payı yansıtılmaktadır.

Evlilik Kredisi Koşulları Nedir?

Devlet tarafından evlenecek olan çiftlere verilen Devlet Destekli Evlilik Kredisi başvurularında diğer bankacılık ürün ve hizmetlerinde olduğu bir takım koşullar ve kriterler istenmektedir. Öncelikle kredi yani katkı payından yararlanmak isteyen çiftlerin ilk olarak 18 ila 27 yaş aralığında olması istenmektedir. Daha sonrasında daha önce evlenmiş olmaması ve ağır suç kayıtlarının bulunmaması gerekmektedir. Bu koşulları sağlayan kişiler 3 yıl boyunca hesaplarına düzenli olarak para yatırarak evlilik akdinin 27 yaşı doldurmadan gerçekleşmesi ile birlikte katkı payından yararlanabilmektedirler.

Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi başvurusu yapılabilmesi için ilk olarak 18 ila 27 yaş aralığında olunmalıdır. Daha sonrasında evlilik kredisi ürününden yararlanabilmek için kamu bankalarının herhangi bir şubesini ziyaret ederek çeyiz hesabı için kimlik beyan edilerek hesap açma işlemi başlatılmaktadır.

Devlet Destekli Çeyiz Katkısının Özellikleri

Evlilik katkısı olarak adlandırılan çeyiz hesabı ortak hesap olarak açtırılamamaktadır. Evlilik planları yapan çiftlerin her biri ayrı olarak hesap açabilirler. Böylece devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilirler. Ancak çiftlerden herhangi birisi ya da her biri birden fazla çeyiz hesabı açamazlar. Bununla birlikte çeyiz hesabı açılışı yapılan bankada değişiklik ya da hesap taşıma işlemleri yapılamamaktadır. Tüm bunların yanı sıra çiftlerin ya da çiftlerden herhangi birinin bankada ya da farklı diğer bankalarda açmış oldukları çeyiz hesapları birleştirilememektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.